Nansen tarafından hazırlanan rapor, NFT'lerin yılın başlangıcından bu yana yükselişte olduğunu, ancak yalnızca ABD doları yerine Ethereum cinsinden olduklarında arttığını buldu.

Nansen tarafından hazırlanan rapor, NFT'lerin yılın başlangıcından bu yana yükselişte olduğunu, ancak yalnızca ABD doları yerine Ethereum cinsinden olduklarında arttığını buldu. Ayrıca, NFT'lerin daha az bilinen DeFi tokenleriyle ters orantılı olduğunu ve bulguların yatırım stratejileri üzerinde büyük bir etkisi olabileceğini gösterdi.

Bir kripto ve blok zinciri analiz şirketi olan Nansen, NFT'lerin kripto yatırımcıları üzerindeki etkilerinin şimdiye kadarki en net resmini veren bir rapor yayınladı. Rapor, çoğu kripto paranın fiyatı düştüğünde NFT fiyatlarının yükseldiğini ortaya koydu ve bu, tomurcuklanan sektörün ayı piyasası sırasında paranızı korumanın en iyi yolu olabileceğini gösteriyor.

Nansen, NFT pazarını izleyen ve NFT türlerine göre bölümlere ayıran altı endeks başlatmasıyla başladı. Endeksler, piyasa değerine göre en büyük on NFT koleksiyonunu içeren Blue Chip 10'u, S&P 500'ün NFT versiyonuna benzeyen NFT 500'ü ve diğerlerini içeriyordu.

Şirket daha sonra bu endeksleri NFT pazarının performansı hakkında sonuçlar çıkarmak için kullandı ve sonuçlar bu sektörün bu yıl en karlı sektör olduğunu kanıtladı.

1 Ocak'tan bugüne kadar, NFT'ler yüzde 90,9'luk bir artış kaydetti. Özellikle, bu yalnızca Ether cinsinden NFT'ler içindi. ABD doları birimine güvenenler yüzde 35,9 ile bunun yarısından daha az bir artış gösterdi.

Bu performans, özellikle genel kripto piyasasının performansı göz önüne alındığında övgüye değer. Yıldan bugüne (YTD), Ukrayna-Rusya çatışması, güvenli liman varlığı statüsü sorgulansa bile, en iyi kripto para birimini olumsuz etkilediği için Bitcoin yaklaşık yüzde 17 düştü. Dünyanın en büyük altcoini olan Ether için, ETH'nin YTD'de yüzde 31 düşmesiyle daha da kötü bir yıl oldu.

Rapor ayrıca, ETH ile ifade edildiğinde, NFT fiyatlarının kripto spot fiyatları ile ters bir korelasyona sahip olduğunu buldu. Nansen, NFT 500 endeksinin Bitcoin ile -0.46 korelasyon katsayısına ve Ether ile -0,6 korelasyona sahip olduğunu buldu. -1 katsayısı, iki olgunun maksimum zıt hareketini gösterirken, +1 maksimum korelasyonu gösterir.

Rapor, tüm bunların yalnızca NFT'lerin USD cinsinden değil ETH cinsinden ifade edildiğinde geçerli olduğunu buldu. Nansen, bunun öncelikle oynaklıktan kaynaklandığını iddia ediyor.

Firmada bir araştırma analisti olan Louisa Choe, bir çıkışla yaptığı konuşmada şunları söyledi: NFT'ler USD cinsinden fiyatlandırıldığında performansları da büyük ölçüde değişir. Bunun nedeni ETH/USD döviz kurundaki oynaklık. Bu nedenle, elde edilen korelasyon katsayıları da farklılık gösterir. Bu, portföylerinin değerinin kripto para birimleri mi yoksa fiat para birimleri mi olması gerektiğine karar verirken yatırımcılar için önemli bir faktör olabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ