Messari raporu, 2022'nin ilk yarısında 1199 fonlama turundan 30 milyar dolardan fazla para toplandığını kaydetti.

Kripto Fon Toplama, 2021

Yeni bir rapora göre devam eden piyasa düşüşüne rağmen, kripto sektörü 2021'i geride bırakarak 30,3 milyar dolarlık fon topladı. 

Kripto analitik firması Messari ve Dove Metrics tarafından 2 Ağustos'ta yayınlanan bir raporda veriler, merkezi finans (CeFi), merkezi olmayan finans (DeFi), ödenemez tokenler (NFT'ler) ve altyapıda toplanan 30,3 milyar doların 1199 finansman yoluyla elde edildiğini gösteriyor.

Altı aylık dönemde toplanan toplam fon miktarı, 2021'in tamamında 1313 turda toplanan 30,2 milyar doları çoktan aştı.

Toplanan toplam fonların üçte birinden fazlası, 10.2 milyar dolarlık fon sağlayan CeFi sektörüne gitti. Altyapı ve NFT sektörü de yüksek miktarda yatırım gördü, ancak DeFi yatırımları bu dönemde sadece 1,8 milyar dolarlık fonla onu takip ediyor gibi görünüyor.

CeFi'ye yapılan yatırımın çoğu, toplam fonda 3,2 milyar dolar toplayan kripto borsalarını hedef aldı. Ödeme hizmetleri, piyasa yapıcılar ve tasarruf/banka hesapları işletmeleri ikinci sırayı neredeyse paylaştı. 

Yarı yıl boyunca 8,6 milyar dolarlık fon toplayan Web3 ve NFT sektörü, oyunla ilgili NFT'lerin yatırımın aslan payını aldığını ve diğer NFT sektörlerinin dört katından fazlasını artırdığını gördü.

Şu anda popüler olan NFT tabanlı kripto oyunlarından bazıları Axie Infinity, Aavegotchi, CryptoKitties, Galaxy Fight Club ve Gods Unchained'dir.

PWC'nin Haziran ayındaki en son hedge fon raporuna göre, hedge fonlarının %38'i, 2021'deki %21'den şimdi dijital varlıklara yatırım yapıyor.

PWC Global finansal hizmetler lideri John Garvey, kripto paranın riskten korunma fonu yöneticileri tarafından rakiplere üstünlük sağlamak için giderek daha fazla kullanıldığını söyledi:

Alfa arayışı. Herkes her zaman bir açı arar… peki kriterleri nasıl geçeceksiniz? Farklı, yeni ve alışılmışın dışında bir şey denemelisiniz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ