Sri Lanka en kötü ekonomik kriziyle karşı karşıya. Parlamento üyesi Namal Rajapaksha, dijital para ödemeleri uygulama planlarını ortaya koyuyor.

Kripto

Güney Doğu Asya ülkesi Sri Lanka, talihsiz bir süreçten geçiyor. Ada ülkesi tarihinib en kötü ekonomik kriziyle karşı karşıya ve mal ithal etmek için yabancı rezervleri azalıyor. Bunun yanı sıra Sri Lanka, tarihinde ilk kez borçlarını temerrüde düşürdü.

Ülkenin mevcut ekonomik durumunun ortasında, bazı kripto meraklıları ülkeyi iflastan kurtarmanın tek yolunun dijital para birimini ve blok zincirini tanıtmak olduğuna inanıyor.

Örneğin, Tron'un kurucusu Justin Sun, ülkenin iflastan çıkmasına yardımcı olmak için web3'ten yararlanabileceğini söyledi. Sun bir Twitter gönderisinde, “Sri Lanka resmi olarak DAO modunda. Çözüm olarak Web3 ile Sri Lanka'yı iflastan çıkarıp refaha nasıl ulaştıracağım konusunda harika fikirlerim var."

2021'deki bir gönderiyi hatırlatan parlamento üyesi Namal Rajapaksha, ülkeye blok zinciri benimseme ve dijital para ödemeleri getirmek için bir yönetim kurulu toplantısını açıkladı.

Buna ek olarak Namal Rajapaksha, ''Sri Lanka'nın küresel trendlere ayak uydurmasının zamanının geldiğini ve bunun sadece küresel pazarlarda daha iyi fırsatlar yaratmayacağını, aynı zamanda bir hükümet olarak daha dijital merkezli fırsatlar yaratmamızı ve daha güçlü olmamızı sağlayacak'' diye söyledi.

Benzer şekilde babası Mahinda Rajapaksha, “Kabine blok zincir teknolojisi, dijital bankacılık ve kripto madenciliği konusunda politika önermek için bir komite kurmayı onaylarken, uygun düzenleyici ve çerçeve, Sri Lanka'nın bölgedeki dijital ekonomiye liderlik etmesini sağlayacaktır. ”

Ancak her taraf tek bir fikirde hemfikir değil; Sri Lanka Merkez Bankası (CBSL), dijital para birimlerini ve blok zinciri teknolojisini düzenlemeyi reddettiklerini gösteren ve insanları kripto dolandırıcılıklarına karşı uyaran bir bildiri yayınladı.

CBSL, kriptoyu ülkede yasal bir para olarak görmez ve CBSL, ülkede faaliyet göstermesi için herhangi bir kuruluşa izin veya yetki vermemiştir.

Başkan Rajapaksha'nın son istifasının ortasında, Sri Lanka'daki kripto para birimlerini çevreleyen düzenlemeler hala belirsiz. Birkaç gün içinde yerel Parlamento yeni bir lider seçecek ve Sri Lankalı kripto meraklıları sadece bir sonraki başkanın dijital para birimlerine karşı sıcak olmasını umabilirler.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ