Kripto madencilik sistemi nasıl oluşturulur?

Bitcoin algoritması ilk oluşturulduğundan bu zamana kadar bitcoin madenciliği konuşunulan bir konu. Madenciler bitcoin kasmak için kripto paranın sunmuş olduğu algoritmaları yüksek işlem kapasiteli cihazlarla çözerek kripto para çıkarıyorlar. İlk etaplarda madenciler işlemcinin işlem yapabilme kapesitesini kullanarak bitcoin üretiyorlardı fakat daha sonrasında ekran kartlarının işlemcilerinin normal işlemciye nazaran daha fazla işlem yapabilme kapesitesini anlayana kadar. Bundan dolayı ana kartların psı express x16 x8 x4 ve mini pcı slotlarına razer denilen ara aparat ile birden fazla ekran kartını kullanarak işlem yapma kapesitelerini ve kasma oranlarını mhz/sn oranında arttırıyorlar. Hatta m.2 slotlarını kullanarakta ekran kartı slotlarını arttırabilirler.

Özellikle bu iş için üretilmiş ana kartlarda mevcut ve bu ana kartların bazıları 24 ekran kartını desteklemektedir. Genel olarak mining işiyle uğraşanlar ancak 6 tane ekran kartını bir sistemse birleştirebiliyorlar. Bir sistemde altı tane ekran kartı olduğundan dolayı yüksek miktarda elektrik ihtiyacı oluşuyor ve bu ihtiyacı karşılamak için ortalama 1000-1600watlık powerlara ihtiyaç duyuluyor. Aynı zamanda bu altı ekran kartı sürekli olarak çalışacağı için ortaya bir ısınma problemi ortaya cıkıyor bunun için ekran karının sıcaklığını dengede tutulması gerekiyor.

Toparlamak gerekirse anakart, power, ekran kartı çok önemlidir. Anakartın altı ekran kartına kadar destekliyor olması gerekiyor ve takılan ekran kartlarına göre ekran kartlarının toplan harcadığı enerjiyi powerın destekliyor olması gerekiyor. Geriye kalan parçalar anakarta uyumlu olan en minimal parçalar olması gerekiyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ