Forbes tarafından yapılan son tahminlere göre , kripto para birimi işindeki ayı piyasası ve iflas başvurusu dalgası, son dokuz ayda kurucuların ve yatırımcıların banka hesaplarını 116 milyar dolar tüketti.

Kripto Milyarderleri Neden Marttan Bu Yana 116 Milyar Dolar Kaybetti?

Forbes tarafından yapılan son tahminlere göre , kripto para birimi işindeki ayı piyasası ve iflas başvurusu dalgası, son dokuz ayda kurucuların ve yatırımcıların banka hesaplarını 116 milyar dolar tüketti.

Kayıp, Mart ayından bu yana servetlerinin düştüğünü gören 15 kişi de dahil olmak üzere, birleşik kişisel özkaynaklarına göre 17 kişiyi temsil ediyor.

Bu Kayıplara Ne Yol Açtı?

Forbes tarafından yapılan son tahminlere göre , kripto para birimi işindeki ayı piyasası ve iflas başvurusu dalgası, son dokuz ayda kurucuların ve yatırımcıların banka hesaplarını 116 milyar dolar tüketti. Bölgedeki 17 kişi, Mart ayından bu yana servetlerinin yarısından fazlasını kaybeden 15'ten fazla kişiyle toplu olarak öz sermayelerini kaybetti. Böylece kripto para milyonerleri listesinden on isim elendi.

Binance CEO'su Changpeng "CZ" Zhao, önemli kayıplardan birinden sorumlu tutuldu. Mart ayında kripto para borsasındaki %70 hissesini sattı. Değerleri 65 milyar dolardı, ama şimdi sadece 4,5 milyar dolar. Coinbase CEO'su Brian Armstrong'un değeri Mart ayındaki 6 milyar dolardan 1,5 milyar dolara düştü. Ripple'ın kurucu ortaklarından Chris Larsen'in serveti 4,3 milyar dolardan 2,1 milyar dolara düştü. Karşılaştırıldığında, Gemini'den Cameron ve Tyler Winklevoss, servetlerinin her birinin 4 milyar dolardan 1,1 milyar dolara düştüğünü gördü.

Milyarderler Etkilendi

Mart ayında 24 milyar dolar ve Aralık ayında 5,9 milyar dolar değerinde servetleri olan FTX'in kurucu ortakları Sam Bankman-Fried ve Gary Wang, milyarder unvanını kaybedenler arasında yer alıyor. Bitcoin balonunun getirdiği yayılan tsunami aynı zamanda Digital Currency Group'un kurucusu ve CEO'su Barry Silbert'in 3,2 milyar dolarlık servetine mal oldu. Forbes tarafından bildirildiği üzere FTX'in düşüşü.

Kripto para yazılım şirketi Alchemy'den Nickel Viswanathan ve Joseph Lay, OpenSea'den Devin Finzer ve Alex Atallah, Coinbase'den Fred Ehrsam, MicroStrategy'nin yaratıcısı Michael Saylor ve risk sermayedarı Tim Draper da eski milyarderler arasında yer alıyor. FTX sorunu, yatırımcı güvenini baltaladı ve sektör genelinde bir likidite krizine neden olarak kripto para ayı piyasasının yakında sona erme ihtimalini azalttı. Sonuç olarak, pazarın 2023 yılına kadar daralmaya devam etmesi beklenmektedir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ