Rus hükümeti, Çin'in aksine kripto ticaretini yasaklama planı olmadığını ancak kripto para ödemelerine yönelik yasağın devam ettiğini belirtti.

Rus hükümeti, Çin'in aksine kripto ticaretini yasaklama planı olmadığını ancak kripto para ödemelerine yönelik yasağın devam ettiğini belirtti.


 Ağustos 2021'de döviz piyasası tarafından yapılan bir anket, katılımcıların yaklaşık %77'sinin “en ileriye dönük” yatırımlarının BTC, LTC ve ETH dahil olmak üzere kripto para birimleri olduğunu söylediğini ortaya koydu. Ankete katılanların yaklaşık %8,8'i en iyi yatırım olarak altını tercih ederken, %14'ü "tanıdık ulusal para birimlerini" tercih etti.

Rusya'da Kripto Ödemeleri Hala Yasak

Rusya'da kripto para ödemeleri hala yasa dışı ve hükümet bunu yakında değiştirmeyi düşünmüyor. Rus hükümeti, Çin'den farklı olarak kripto para ticaretini yasaklama planı olmadığını ancak dijital para ödemelerine yönelik yasağın devam ettiğini belirtti. Rusya Maliye Bakan Yardımcısı Alexey Moiseev, Rus vatandaşlarının Bitcoin gibi kripto para birimleri satın alıp ticaret yapabileceklerine dikkat çekti. Moiseev, "Rus vatandaşlarının Rusya Federasyonu dışında açık bir cüzdanı olabilir, ancak Rusya Federasyonu içinde faaliyet gösterirlerse, finansal egemenliğimiz nedeniyle öngörülebilir tüm gelecekte yasaklara tabi olacaklarını düşünüyorum," dedi.

Milletvekilleri Henüz Rus Medeni Kanununda Kripto Para Birimleri ve Blok Zinciri Tanımlamadılar

Maliye Bakan Yardımcısı, milletvekillerinin henüz Rus medeni kanununda dijital para birimlerini ve blok zinciri teknolojisini doğru bir şekilde tanımlamadıklarını da sözlerine ekledi. Rus hükümeti, ülkenin ekonomik ve finansal sistemine zarar verebileceğinden korktukları için Bitcoin'i yasal bir ihale olarak kabul etme konusunda şüpheli. Rusya'nın konumu, finans ve düzenleyici kurumların tekrar tekrar dijital olmayan para birimi beyanları ve politikaları yayınladığı Çin'inkiyle çelişiyor. Daha yakın zamanlarda, Çin Halk Bankası ülkedeki tüm dijital para işlemlerini yasadışı ilan etti ve bundan önce birkaç ildeki madenciler operasyonlarındaki baskılar karşısında kaçtı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ