ABD Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre sanığın, BTC-e'nin faaliyetlerinden kaynaklanan suçlarla karşı karşıya kalması nedeniyle Yunanistan'dan sınır dışı edildiği bildirildi.

Kripto Para Aklayan Kişi Sınırdışı Edildi

ABD Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre sanığın, BTC-e'nin faaliyetlerinden kaynaklanan suçlarla karşı karşıya kalması nedeniyle Yunanistan'dan sınır dışı edildiği bildirildi. Bu yasadışı Bitcoin borsasının 4 milyar doların üzerinde mevduat aldığı iddia ediliyor.

ABD, Kripto Para Aklama Operasyonlarını Artırıyor

Yunanistan, Kaliforniya'nın Kuzey Bölgesi'ndeki suçlamalarla yasadışı kripto para borsası BTC-e'nin işletmecisi olduğu iddia edilen kişiyi iade etti. Başsavcı yardımcısı, "Beş yıldan fazla süren bir davadan sonra, Rus vatandaşı Alexander Vinnik dün ABD'ye iade edildi ve 3 milyar dolardan fazla suç gelirini aklayan bir kripto para borsası olan BTC-e'nin işletilmesinden sorumlu" dedi.

Fransa, Vinnik'in kara para aklama iddiasıyla beş yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kaldığı 2020'de başarılı oldu. Daha yakın zamanlarda, ABD'nin iade talebini iptal ettiği bildirildi. Ancak avukatı, bunun Vinnik'in ilk tutuklandığı Yunanistan üzerinden süreci hızlandırmayı amaçlayan bir dikkat dağıtma hilesi olduğunu öne sürdü. (1)

Kenneth, "Bu iade, Bakanlığın yasadışı siber faaliyetleri soruşturma ve ortadan kaldırma konusundaki kararlılığını gösteriyor ve bu iade, Adalet Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Ofisi'nin amansız çalışması olmadan mümkün olmazdı" dedi.

Mali Suçları Uygulama Ağı, 2017'deki ihlallerdeki rolleri nedeniyle BTC-e'ye 110 milyon dolar ve Vinnik'e 12 milyon dolar para cezası verdi. (2)

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ