DeFi ürünleri hız kazanıyor. Bir örnek, kullanıcıların dijital varlıkları ödünç alınabilecekleri teminat havuzlarına kilitledikleri kredidir.

Kripto Para Alanında Fırsatlar Bitecek mi?

DeFi ürünleri hız kazanıyor. Bir örnek, kullanıcıların dijital varlıkları ödünç alınabilecekleri teminat havuzlarına kilitledikleri kredidir. Geleneksel borç verme ile karşılaştırıldığında, otomatikleştirilmiş gözetim, uzlaştırma ve emanet yönetimi, bu eylemleri gerçekleştirmek için alınan kirayı azaltır. Compound, Aave ve Maker protokollerinin öncülüğünde, DeFi kredilerindeki ödenmemiş borç (benimsemeyi izlemek için önemli bir ölçüt) 2020 ortalarında 500 milyon $'dan Mayıs 2021 itibariyle 25 milyar $'ı aştı.

Borç vermenin ötesinde, opsiyonlar, vadeli işlemler ve sentetik varlıklar dahil daha karmaşık türev araçlar kullanılıyor. Kısacası, DeFi protokolleri hızla geleneksel sermaye piyasalarının ayna görüntüsü versiyonunu oluşturuyor, ancak önemli avantajları var.

Bu, geleneksel sermaye piyasaları için ne anlama geliyor?

Tabii ki, DeFi - şu anda kripto dünyasında olduğu gibi - sahte anonimliğinin yanı sıra kendi kendine saklama konusundaki güveni nedeniyle düzenleyici bir bakış açısından uyumlu değil. Ancak bu gerçek, geleneksel finans görevlilerini ve yeni kurulan şirketleri caydırmamalıdır. DeFi alanındaki yeniliklerin geleneksel sermaye piyasası altyapısına nasıl uyarlanabileceğine dair halihazırda net bir yol haritası var.

Geleneksel sermaye piyasalarındaki büyük oyuncular bu değişimi çoktan fark ettiler ve hamleler yapıyorlar. Örneğin, dijital varlık saklama oyununa agresif bir şekilde yığılıyorlar. Örneğin, Standard Chartered’ın İsviçre merkezli dijital varlık saklama çözümü sağlayıcısı Metaco'ya yaptığı yatırım, iki kat fazla talep gören 17 milyon dolarlık Seri A'yı kapattı.

Dahası, bazı ileri görüşlü yargı bölgeleri, sermaye piyasaları için DLT tabanlı çözümlerle deney ve yeniliği teşvik eden düzenleyici sanal alanlar kurdu. Örnekler arasında FinTech korumalı alanı ve Sandbox Express ile Singapur Para Otoritesi, FinTech için Avrupa'nın düzenleyici sanal alanları ve inovasyon merkezleri ve Suudi Arabistan Sermaye Piyasası Kurumu'nun FinTech laboratuvarı ve Abu Dabi'deki ADGM RegLab sayılabilir.

Bu sanal alanların dışında, artan sayıda yeni giriş yapan kişi başı çekiyor. Singapur merkezli düzenlenmiş dijitalleştirilmiş menkul kıymetler platformu iSTOX, MAS'ın FinTech Regulatory Sandbox'tan mezun oldu. Bu, onu büyük bir düzenleyici tarafından onaylanan ve lisanslanan ilk DLT tabanlı sermaye piyasası platformlarından biri haline getirdi.

ISTOX, Japonya Kalkınma Bankası ve Japonya Yatırım Şirketi'nin risk sermayesi kolu olan JIC Venture Growth Investments dahil olmak üzere bir dizi Japon devlete ait kuruluşun yatırımlarını getirerek Ocak ayında 50 milyon dolarlık Seri A'yı kapattı. Bu tür yatırımlar, sermaye piyasası görevlilerinin DLT tabanlı altyapıyı kazanan bir oyun olarak gördüklerinin bir başka güçlü sinyalidir.

Fırsat

Doğal olarak, modern sermaye piyasaları gibi karmaşık ve yapısal olarak kritik bir sistemle, değişiklikler aşamalı olacaktır. Yasal ve pratik olarak sermaye piyasalarının yapısında yerleşik olan emanetçiler örneğini düşünün. 1) düzenlemelerin değişmesi gerektiğinden ve 2) DLT tabanlı pazar altyapısının geliştirilmesi, test edilmesi ve geniş çapta benimsenmesi gerektiğinden, saklama görevlilerinin büyük ölçekte kesintiye uğraması büyük olasılıkla on yıl alacak.”

Bu, hem yerleşiklerin hem de yeni girenlerin DLT tabanlı sermaye piyasalarının günümüz dünyasında kendilerini kurmaları için bolca fırsat olduğu anlamına gelir. İleri görüşlü geleneksel finans oyuncuları için artık hamle yapma zamanı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ