Kripto para dünyasında yer alan birçok projeyi ayakta tutan temel unsur kuşkusuz kullanıcı tabanı.

Kripto para dünyasında yer alan birçok projeyi ayakta tutan temel unsur kuşkusuz kullanıcı tabanı. Kullanıcılar projelere gerçekten can suyu oluyor. Ancak zaman zaman projelerin kullanıcı tabanında önemli azalışlar ile karşılaşabiliyoruz. Peki bu azalışların gerçekte sebebi ne?

Öncelikle projelerin çok hızlı bir şekilde büyüme kaydetmeleri bir yerde pik nokta yani zirve yapmalarına sonrasında ise düşüşe geçmelerine neden oluyor. Kaçınılmaz bir durum aslında bu.

Projelerin kendi kripto para birimlerinde meydana gelen devasa volatilite durumu da kullanıcı tabanını ciddi anlamda etkileyebiliyor. Fiyatın yükseldiği zamanlarda kullanıcı sayısı giderek artarken, fiyat düştüğü zamanlarda kullanıcı kaçışlarının olduğunu görüyoruz.

Gas ücretleri olarak ifade edilen yüksek işlem ücretleri de kullanıcı tabanını ciddi anlamda etkileyebiliyor. Burada yapılacak olan temel şey projelerin düşük işlem ücretleri ile yola devam etmelerini sağlamak. Diğer taraftan blokzincir’deki işlemler eğer hız noktasında sıkıntı yaşarsa bu durum da kullanıcı tabanını etkileyebiliyor.

Projeler oyna-kazan modelini esas aldıklarında kullanıcı sayıları giderek artabiliyor. Özellikle oyun odaklı gördüğümüz kripto para projelerinin bir gerçekliği bu. Diğer taraftan projeler kendi kabiliyetlerini daha fazla geliştirmek için hamle yaptıklarında kullanıcıların daha fazla projeyi sahiplendikleri görülüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ