Bir sonraki Dogecoin'i arayan yatırımcılar için, SafeMoon'un ilk haftalarında yayınladığı %19.000'den fazla fiyat kazancı müthişti.

Kripto Para Birimi SafeMoon

Bir sonraki Dogecoin'i arayan yatırımcılar için, SafeMoon'un ilk haftalarında yayınladığı %19.000'den fazla fiyat kazancı müthişti. Dört aylık tokenin fiyatı o zamandan beri düşse de, geliştiricilerine göre 2,4 milyondan fazla yatırımcı onu satın aldı.

Yine de bazı kripto gözlemcileri, SafeMoon'un olağandışı yapısı hakkında eleştiriler sunuyor. Token satın almak için %10 ve satmak için %10 ücret alıyor - dijital para birimi dünyasında neredeyse hiç duyulmamış bir rakam bu. Bu ücretlerin yarısı sahiplere elde tutmaya devam etmeleri için bir teşvik olarak ödenirken, diğer yarısı geliştiriciler tarafından kontrol edilen bir likidite havuzuna gidiyor. SafeMoon, kendisini bir DeFi tokeni veya yazılım aracılığıyla işlevleri yönetmek için merkezi olmayan finans kullanan bir token olarak adlandırıyor, ancak bir icra kurulu başkanı ve operasyon başkanı var. Eleştirmenler ayrıca, dolaşımını ayarlamak için kullanılan "manuel" kripto para yakımlarının isteğe bağlı doğası hakkında endişeleniyorlar.

Eleştirenler, SafeMoon'un aslında güvenli olmayabileceği konusunda uyarmak için bunlara ve diğer endişelere işaret ediyor.

Kripto para türevleri sunan çevrimiçi bir aracı kurum olan London Capital Group'un araştırma başkanı Jasper Lawler, “Coin'lerde oldukça büyük bir hisseye sahip olan şirketin yanı sıra manuel yanıyor, sadece bana bir manipülasyon riskinden bahsediyor. Satışı durdurmak için bir mekanizma olduğunda, bu biraz uyarı işaretidir” diyor.

Engellenmeyen bir yatırımcı Barstool Sports Inc.'in kurucusu Dave Portnoy'du. Mayıs ayında Twitter'da 2,6 milyon takipçisine SafeMoon'un bir Ponzi planı olabileceğini söylemesine rağmen 40.000 dolar değerinde satın aldığını duyurdu.

Kripto analiz firması Messari Inc.'de kıdemli bir araştırma analisti olan Jack Purdy, SafeMoon'un ne kadar riskli olabileceğini bilmese de, web sitesinin yatırımcıların "pasif ödüller kazanmaları için satın almalarını ve tutmalarını sağlamak için tasarlandığını açıkça ortaya koyduğunu" söyledi. SafeMoon bakiyelerinin süresiz olarak büyümesini izlerken statik yansıma söz konusu."

"SafeMoon'u farklı kılan şey, bunu herkesin görmesi için açık bir şekilde ortaya koymaları ve sistemin böyle çalıştığı gerçeğini saklamaya çalışmamaları."

SafeMoon'un 25 yaşındaki CEO'su John Karony, Birleşik Krallık'taki evinden yaptığı bir röportajda, tokeninin bir Ponzi planı olduğunu kesinlikle reddetti. “SafeMoon için her şeyi, kimliğimi ve güvenilirliğimi ortaya koydum” dedi.

Karony, SafeMoon'un sahiplerine yapılan ödemeleri, "önceki yatırımcıların daha yüksek getiri ve büyüme elde ettikleri, çünkü aldıkları ilk risk daha sonra katılanlardan daha yüksek olduğu" Amazon.com Inc. gibi işletmelerin başlangıcına benzetiyor.

Karony, Portnoy'un tweet'inden ne çıkaracağından emin olmadığını söylerken, minnettardı. "Büyük isimlerin SafeMoon hakkında konuştuğunu görmek güzel çünkü bu, daha fazla insanın SafeMoon'u duyduğu anlamına geliyor" dedi.

Bu noktada SafeMoon'un diğer 4.000 veya daha fazla aktif kripto para biriminden herhangi birinden daha riskli bir yatırım olup olmadığını belirlemek imkansız. Verdence Capital Advisors portföy stratejisi direktörü Megan Horneman gibi kripto şüphecileri, yatırımcıları, altta yatan varlıkları olmadığı ve düzenleyici gözetim tehdidi altında oldukları için tüm dijital paralardan uzak durmaları konusunda uyarıyor.

“Spekülatif bir yatırımın ne kadar uzun veya ne kadar ileri gidebileceğini asla belirleyemezsiniz ve ne kadar düştüğüne çok şaşırma eğilimindesiniz”.

Yine de meme-coin sahiplerinin milyoner olma hikayeleri, artan sayıda hain oyuncuyla birlikte, yeni perakende yatırımcı dalgalarını kriptoya çekti. Mayıs ayında, Federal Ticaret Komisyonu rekor sayıda kripto yatırım dolandırıcılığı yaptı ve Amerikalıların kaybı Ekim ayından bu yana 80 milyon dolar civarındaydı.

Kripto Dolandırıcılığı Yükselişte

Geçen yıl, Kaliforniyalı bir adam BitClub Ağı üzerinden en az 722 milyon dolarlık bir madencilik dolandırıcılığından suçlu bulundu. Şubat ayında, New Yorklu bir adam 100'den fazla yatırımcıdan yaklaşık 90 milyon dolar çalan Ponzi benzeri bir hedge kripto fonu işletmekten suçlu bulundu.

SafeMoon, hareket halindeyken dikkatleri üzerine çekti. Adı, fiyatların doğrudan patlamasını arayan kripto kalabalıkları tarafından benimsenen “aya” mantrasının ihtiyatlı bir biçimini çağrıştırıyor.

Portnoy satın alma duyurusunda "Ay kelimesini seviyorum çünkü gitmesini istediğim yer orası" dedi.

Oyunun Arka Planı

SafeMoon, Karony ve provo, Utah merkezli bir video oyun stüdyosu olan TANO'dan iki geliştirici arkadaşı tarafından, yalın bir web sitesine sahip olarak yaratıldı. Mart ayında, @safemoon'u takip eden, beğenen ve retweetleyen ve ardından üç arkadaşını etiketleyen "şanslı kazananlar" için 100 milyar tokenlik (daha sonra her biri 0,00000001 dolardan daha az bir fiyatla işlem gören) bir eşantiyon da dahil olmak üzere büyük bir sosyal medya itişiyle başlatıldı.

Karony'ye göre, disk jokey Diplo, YouTube yıldızı Jake Paul ve platin satan rapçi Lil Yachty gibi influencerlar SafeMoon'u lanse etti, ancak hiçbiri bunu yaptıkları için tazmin edilmedi. SafeMoon'un Twitter hesabının artık 968.000'den fazla takipçisi var.

Karony, "Bu, gerçekten odaklandığımız şeylerden biri, topluluğun ekiple konuşabileceği bir araç sağlamak" dedi. Bu, meraklıların daha fazlasını öğrenmesi için Discord'da düzenlenen AMA oturumlarını içeriyordu.

Ancak bu oturumlardan biri SafeMoon'un fiyatının %50'den fazla düşmesine neden oldu.

Kripto meraklıları tarafından kutlanan 20 Nisan'dan sonraki gün, SafeMoon ekibi Miami'deki bir kripto konferansından canlı video ile katılan iki üyesiyle bir AMA'ya ev sahipliği yaptı. SafeMoon'un baş teknik sorumlusu Thomas Smith, tokenle ilgili güncellemeler sağlamak yerine, katılımcıların bağırışlarını yakalamak ve boyalı bir Porsche'yi sergilemek için konferans salonunda dolaştı.

YouTube kişisel finans etkileyicisi Cora Harrison, "Temelde etrafta Lambos'lu insanlara gösterip saçma sapan konuşmalar yaptılar" dedi. “Gerçekten rastgeleydi ve para yatırmak için birinden görmek istediğiniz şey değildi.”

Harrison, “Neredeyse 21 yaşındaki bir çocuğa bir milyon dolar vermiş gibiydiniz. Anlıyorum - bu kadar popüler olmaktan heyecan duyuyorlardı" dedi.

O akşamın ilerleyen saatlerinde SafeMoon, sunum için bir özür tweeti attı.

Röportajda Karony, “Bazı insanlar bundan hoşlanmadı ve bunu anlıyorum. Karşılaşmak istediğim noktaları, insanlara aslında yapılandırılmış bir şekilde anlatamadık." dedi.

CoinMarketCap'e göre SafeMoon bugün yaklaşık 1,6 milyar dolarlık piyasa değeri ile Mayıs ortasındaki yaklaşık 6 milyar dolarlık en yüksek seviyesinden keskin bir şekilde düşük olan 0.0000027 civarında bir seviyede işlem görüyor.

SafeMoon'un hâlâ sahibi olan Harrison, AMA olayından bu yana geliştiricilerin daha profesyonel hale geldiğini söyledi.

Haziran ayında SafeMoon, kripto paraların depolanması ve ticareti için bir yer olan SafeMoon Cüzdan'ın beta sürümünü başlattı ve başvuru sahiplerinin ifşa etmeme anlaşmaları imzalamasını istedi.

Kripto para birimlerine odaklanan bir girişim sermayesi şirketi olan Electric Capital'in ortağı Maria Shen, “Yeni kullanıcılar için daha fazla engel oluşturmaya çalışacak pek çok kişiyle karşılaşmadım” dedi. Yine de, "cüzdan alanı oldukça rekabetçi, bu yüzden düşünülemez değil" diye ekledi.

SafeMoon'un araştırma ve geliştirme başkan yardımcısı Hank Wyatt, bir Discord sohbetinde ekibin tam uygulamayı yayınlamadan önce sonunda "açık beta sürümüne ev sahipliği yapacağını" söyledi.

Karony'ye göre, diğer gelecek planları arasında "bankasızların özgürlüğüne yakıt" olan henüz açıklanmayan bir girişim var. SafeMoon, Binance Smart Chain blok zincirinde oluşturulurken, şirket bu yaz bir likidite havuzu oluşturmak için kendi değişim platformunu başlatma sürecinde olduğunu söyledi.

Karony, “Biz iyi şeyler yapmaya çalışan iyi insanlarız” dedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ