G20 zirvesinde, kripto paraların küresel finans için risk oluşturmadığı ifade edildi

Kripto para birimleri finansal sisteme bir risk yansıtmıyor

Dünyanın en büyük ekonomilerinin maliye bakanları tarafından hafta sonunda düzenlenen G20 zirvesinde, kripto para biriminin küresel finansal sistem için risk oluşturmadığı ifade edildi.

Finansal İstikrar Kurulu Başkanı Mark Carney, Arjantin'deki Buenos Aires'teki toplantıya başkanlık ederken, hükümetin finans şeflerine verdiği demeçte, “Kriptolu varlıklar, tüketici ve yatırımcı koruması etrafında bir dizi sorun yaratıyor” dedi.

G20 danışma grubu başkanı, kripto para birimleri tehlikelerinin aslında yasadışı faaliyetlerden kaynaklandığını söyledi. Kara para aklama ve terörün finansmanı için kullanıldığında tehlikeye sebep olduğu belirtildi.

Carney, maliye bakanlarını, kripto para birimi sektörü çalışanlarını, piyasa bütünlüğünü ve siber esnekliği geliştirmek için birlikte çalışarak riskleri azaltmaya çağırdı.

G20 danışma birimi şefi, iyileştirmeler olmadan kripto para birimi kullanımı ve tehditlerin ortaya çıkması halinde küresel finansal sisteme olan güvenin azalabileceğine dikkat çekti.

Hazine Sekreteri Steve Mnuchin, Fransa ve Almanya'dan meslektaşları ile zirvede kripto para birliği görüşmeleri çağrısında bulundular.

Mnuchin, ABD regülatörleri arasında kripto paraların denetimine bakmak için bir çalışma grubu kurdu.

Grup, Kongre'den finans gözetmenlerine kripto para birimini ve diğer dijital varlıkları düzenlemek için daha fazla güç vermesini istedi. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Jay Clayton ve Emtia Vadeli İşlemleri Komisyonu Başkanı Chris Giancarlo da bu düzenlemeyi destekledi. Ayrıca çalışma grubunun nihai raporu için bir tarihin açıklanmadığını belirtti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ