Miller Whitehouse-Levine, politika yapıcıları DeFi hakkında eğitmek için çalışan tarafsız bir savunuculuk grubu olan DeFi Eğitim Fonu'nda politika direktörüdür.

Miller Whitehouse-Levine, politika yapıcıları DeFi hakkında eğitmek için çalışan tarafsız bir savunuculuk grubu olan DeFi Eğitim Fonu'nda politika direktörüdür.

Rusya'nın devam eden Ukrayna işgaline yanıt olarak ABD, Rus hükümetini Başkan Vladimir Putin'in kendisi dahil, zengin kişileri ve Kremlin ile yakından ilişkili Rus işletmelerini hedef alan bir dizi ciddi ekonomik yaptırımı yürürlüğe koydu.

Ancak bu yaptırımların açıklanmasından kısa bir süre sonra, Senatör Elizabeth Warren (D-MA), kripto para birimlerinin ABD yaptırımlarından kaçmak için kullanılabileceğini öne süren sansasyonel bir New York Times makalesini retweet etti. Ardından, 2 Mart'ta Hazine Sekreteri'ne yazdığı bir mektupta Warren, dijital varlıkların daha fazla "incelenmesi" çağrısında bulundu . Kripto ve merkezi olmayan finans iddia edenlere sesini ekleyerek Putin'e ABD yaptırımlarına geçici bir çözüm sunuyor.

Yaptırımlar, ABD'li kişilerin yaptırım uygulanan bireyler veya işletmelerle işlem yapma becerisine yasal kısıtlamalar getirir. Yaptırımlardan kaçınma, yaptırım uygulanan bir bireyin bir varlığa sahip olma becerisini değil, yaptırım uygulanan kişi ve kuruluşlarla işlem yapmama veya bu kişilerle işlemleri kolaylaştırma yükümlülüğünden kaçan ABD'li kişilere atıfta bulunur. Dijital varlıkların yaptırımlardan kaçınma aracı olarak hizmet edebilmesi için, ABD'li kişilerin yaptırım uygulanan kuruluşlarla herhangi bir sonuç doğurmadan veya faaliyetlerini kolluk kuvvetlerine maruz bırakmadan işlem yapmasına izin vermeleri gerekir.

Dijital varlıkların tam olarak yapmadığı şey de budur. Aslında, dijital varlıkların geleneksel finansal piyasalara kıyasla yaptırım uyumluluğunu artırabilmesinin tüm yolları nedeniyle, dijital varlıklar yaptırımlardan kaçınma için benzersiz bir şekilde uygun değildir.

Devam eden çabalara ve yoğun incelemeye rağmen, geleneksel finansal sistem, yasa dışı aktörlerin finansal hizmetleri kullanımını tamamen reddetmeye hiçbir zaman yaklaşmadı. ABD hükümeti ve diğerleri tarafından yapılan değerlendirmeler, yasadışı ekonominin çok büyük olduğunu bir trilyon doların çok üzerinde olduğunu ve kolluk kuvvetleri tarafından fiilen sekteye uğratılan yasadışı finansal faaliyet miktarını gölgede bıraktığını tahmin ediyor.

Evet, kripto para birimleri, yaptırımlardan kaçınma dahil, yasa dışı finansal faaliyetler için de kullanılabilir. Ancak gerçek şu ki, dijital varlıkların yasa dışı amaçlar için kullanılması geleneksel ekosisteme göre daha zor.

Nedenmiş? Cevap, eşler arası dijital varlık işlemlerinde işlem bilgilerinin nasıl depolandığı ile ilgilidir. Spesifik olarak, şeffaf blok zincirler, kalıcı ve değişmez bir işlem kaydı oluşturur.

Bu şeffaflığın suçluları nasıl tetiklediğine dair örnekler çoktur. Sadece son birkaç hafta içinde, tarihin en büyük kripto para birimi hacklerinden ikisi olan Bitfinex hack ve The DAO hack, zincir üzerindeki veriler analiz edilerek çözüldü. Bu saldırılar yıllar önce gerçekleşti; Bilgisayar korsanlarının izini sürmek için gerekli veriler, o zamandan beri kolluk kuvvetlerinin ve internet bağlantısı olan herkesin kullanımına açık olarak kaldı.

Dahası, bu çok sayıda zincir üstü bilgiyi analiz etmeye yönelik yazılım araçları, yalnızca daha karmaşık hale geliyor. Kripto işletmeleri bu araçları zaten kullanıyor ve yakın zamanda bir kripto para birimi uygulama biriminin kurulduğunu açıklayan Adalet Bakanlığı da öyle.

Hükümet, yaptırımlardan kaçınma da dahil olmak üzere kripto tabanlı yasa dışı finansal faaliyeti zaten arıyor ve bulmakta çok yetkin hale geliyor. Kısacası, yaptırımlara uyum, kripto para birimi dünyasında canlı ve iyi durumda.

Senatör Warren ve diğer Kongre liderleri, kriptonun geniş çapta yaptırımlardan kaçınmayı kolaylaştırması konusunda gerçekten endişe duyuyorlarsa, bunun gerçeğe dönüşmesini önlemek için atabilecekleri adımlar var. Bunların başında, kripto ağlarının ve merkezi olmayan finansın Amerika Birleşik Devletleri'nde gelişebilmesini sağlamak var.

Bu, Amerika Birleşik Devletleri Hükümetine ve Kolluk Kuvvetlerine, dijital varlık piyasalarında en etkili yaptırım uyumluluk araçlarını geliştirme ve uygulama konusunda en iyi şansı verecek ve dijital varlık piyasası katılımcıları ile ABD kanun uygulayıcıları arasında işbirliğinin gelişmesine izin verecektir.

Kongre liderleri, suçluların ABD yaptırımlarından kaçmak için kripto para birimlerinden nasıl yararlanabileceğine dair kanıt olmadan spekülasyon yapmayı bırakmalı; bunun yerine, kripto endüstrisinin zaten kapsamlı yaptırımlara uyum çabalarına desteklerini dile getirmeli ve onları daha iyi hale getirmeye yardımcı olmalılar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ