Güney Kore kripto para borsası Coinbin, 26 milyon dolardan fazla zararla iflas etti.

Kripto Para Borsası 26 Milyon Dolarlık Zarar İle İflas Etti

Güney Kore kripto para birimi değişimi Coinbin, kısmen zimmete uğradığı iddia edilen milyonlarca dolarlık zarardan sonra iflas etti.

Coinbin Çarşamba günü internet sitesinde “borç artışı” ve “hükümet düzenlemesi” nin şirketin faaliyetlerini durdurması gerektiğine dikkat çektiğini belirten bir bildiri yayınladı. Özellikle, yetkililerin kullanıcılara sanal hesaplar verme kabiliyetinin askıya alınmasının, bunun sebebinin daraltılmış iştiraki olan Youbit'ten artan işletme giderleri ve borçları olduğunu belirtti.

Coinbin CEO'su Park Chan-kyu tarafından yaptığı açıklamada borsadaki kripto para bakiyelerinden sorumlu olan aynı zamanda eski Youbit CEO'sunun sorumluluklarını ihmal ettiğini ve Coinbin fonlarını zimmet ettiğini belirtti.

Cuma günü yayınlanan bir raporda, Coinbin’in yaklaşık olarak 29.3 milyar won (veya 26 milyon dolar) zarar gördüğü bildirdi.

Duyuruya göre, Coinbin tüm kripto ve nakit para çekme işlemlerini Çarşamba günü saat 15:00'te durdurdu ve kullanıcılardan hesaplarına daha fazla para yatırmamalarını istedi. “Nakit takası ve kripto para birimleri” tüm iflas prosedürleriyle gerçekleştirilecek açıklaması yapıldı.

Borsa ayrıca iflasın sebeplerinden biri olarak "kurumsal icra ahlaki tehlikesini" gösterdi. Youbit'ten bir yöneticinin geçen Kasım ayında “yüzlerce” kripto para birimi özel anahtar içeren kağıt cüzdanlarını “kaybettiğini” açıkladı. Duyuru, şirketin fonları geri almak için çaba sarf ettiğini ve yürütmeye karşı “hukuki ve cezai şikayette bulunacağını” söyledi.

Business Korea'ya göre Coinbin, 2017 yılında kripto değişimi Youbit'i satın aldı. Coinbin CEO'su Park Chan-kyu, Youbit’in eski CEO’sunun “görevden vazgeçme taahhüdünde bulunduğunu ve şirket fonlarını ihlal ettiğini” söyledi.

Aralık ayında, Youbit, platformunun ikinci kez kesilmesini takiben iflas ilan ettiğini açıkladı. Borsa, o sırada toplam varlıklarının yaklaşık yüzde 17'sini ihlal ettiğini söyledi. Sorunlarını bir araya getiren sigorta şirketi, zararlarını karşılamak için ödeme yapmayı reddetti.

Daha önce Yapizon olarak bilinen Youbit, geçen Nisan ayındaki ilk saldırıya maruz kalmıştı - bir Güney Koreli yetkili komşu Kuzey Kore'nin desteğiyle yapıldığına inanıyordu.

Geçtiğimiz ay, Güney Kore’nin Bilim ve Bilişim Bakanlığı, Kore İnternet ve Güvenlik Ajansı ve Ekonomi ve Maliye Bakanlığı, 21 şifreli borsayı denetlediklerini ve sadece üçte birinin güvenlik denetimini geçtiğini bildirdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ