Kripto para değerlerinin yükselmesiyle siber suçlar da doğru orantılı artıyor!

Birleşik Krallık Siber Güvenlik Şirketi, kripto para birimleri değerlerinin yükselişi ile birlikte siber suçların da artacağını düşünüyor. Bitcoin bu hafta 6.000 dolar seviyelerini aştı ve altcoinler de gün geçtikçe değer kazandığından, siber suçlar için daha kazançlı hale geliyor.

Siber suç işleyenler ve hackerlar rehin almış oldukları şirketlerden kripto para talep ettiği durumlar defalarca medyada açıklanmıştır. Şimdi, kripto para ödemeleri arttığındaniçin yüksek taleplerde bulunmaya başladılar.

Maaş günü

MWR InfoSecurity'nin açıklamalarına göre, sanal para birimlerindeki teknolojik değişiklikler, suçluların hesapları anonim bir şekilde taşımak için daha kolay hale getirdiğinden, en az 25 milyon dolarlık talep artıracağını düşünüyor.

Likit market

Yalnızca dijital para birimlerinin yüksek fiyatı değil, fiyat artışının gittikçe piyasanın derinliğini ve likiditesini oluşturması da siber suçlara teşvik etmektedir.

Artan likidite, alıcı ve satıcıların varlıkların fiyatını önemli ölçüde harekete geçirmeksizin işlem yapmalarını kolaylaştırırken, artan fiyatlar daha büyük miktarlara el koyulmasını da sağlamaktadır. “..Bir piyasanın likiditesinde tek bir işlemin fark edilmesi muhtemel bir haldır, ama daha büyük bir pazarda oransal olarak daha küçük bir işlem dikkati çekmeyecektir. Bu nedenle kripto para birimlerinin likiditesinin artması suçluların daha fazla değer elde edebileceği anlamına gelmektedir.”

Kaynak;
https://www.cointelegraph.com

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ