Dolandırıcılar, HitBTC'yi taklit etmek ve bir kullanıcıyı 140.000 dolar dolandırmaktan iki yıl hapis cezasına çaprtırılabilir.

Kripto Para Dolandırıcılarına Verilecek Ceza Merakla Bekleniyor

HitBTC'yi taklit ederek ve telefon sahtekarlığı yaparak 140.000 $ çalan iki dolandırıcı şimdi iki yıl hapis cezasına çarptırılabilir. Her iki sanık da telefon sahteciliği yapmak için komplo kurmaktan dolayı suçlarını kabul etmiş durumdalar.

Habere göre iki Kanadalı adam Jagroop Singh Khatkar ve Karanjit Singh Khatkhar, Temmuz 2018'de Twitter üzerinden gerçekleştirdikleri telefon sahtekarlığı ile hedeflerine komplo kurdular. İlgili komploda hesap twitter'daki HitBTC borsasının destek hizmeti gibi görünüyordu.

Dolandırıcılar, HitBTC Borsasını Taklit Ederek 140 Bin Dolar Dolandırdılar

Oregon'daki ABD Bölge Mahkemesi'ne sunulan belgelere göre, dolandırıcıların Twitter'daki HitBTC borsasına destek hizmeti verdikleri ve 63 yaşındaki kadın bir kullanıcının alım satım hesabının ayrıntılarını açıklamaya ikna ettikleri görülüyor. Daha sonra iki dolandırıcı hesaba girdi ve o sırada 140.000 $ değerinde 23 BTC'yi çaldılar.

Her iki dolandırıcılarının da iki yıl hapis cezası alabileceği ifade ediliyor. Suçun kurbanı “Onlar için üzülüyorum. 27 yaşında bir oğlum var. Umarım akıllılarını daha faydalı bir şeye çalıştırırlar. ” açıklamasını yapıyor.

Kripto Para Dolandırıcılığı Artmaya Devam Ediyor 

Tüm dünyada kripto para birimini içeren çok sofistike dolandırıcılık olayları artıyor. Bu ayın başlarında, yatırımcıları 722 milyon $ dolandıran bir kripto para Ponzi planını yürüttüğü iddia edilen üç adam tutuklandı. Güney Kore merkezli kripto para borsası Upbit, bilgisayar korsanlarının sıcak cüzdanından 50 milyon dolar değerinde ETH çalmayı başardığı için büyük bir hacke maruz kaldı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ