Fransa ve Belçika yetkilileri, 6 milyon avro gibi bir rakamla (6.60 milyon $) 85 yatırımcıyı dolandıran İsrail merkezli organize bir suç grubunu patlattı.

Kripto Para Dolandırıcılığı Yapan 10 Kişi Tutuklandı

Fransa ve Belçika yetkilileri, 6 milyon avro gibi bir rakamla (6.60 milyon $) 85 yatırımcıyı dolandıran İsrail merkezli organize bir suç grubunu patlattı. Avrupalı yetkililer ayrıntılı kripto dolandırıcılığını yürüttüğü için on kişiyi tutukladı.

Avrupalı yetkililer, ayrıntılı bir kripto dolandırıcılığı uygulayarak 6.60 milyon dolar dolandırıcılık yapptığı iddia edilen İsrail merkezli organize bir suç grubunu patlattı. Dolandırıcılar, Fransa ve Belçika'dan 85 yatırımcıya kripto dolandırıcılığına yatırım yapmak için başvurdular. Yetkililere göre, dolandırıcılar mağdurları cezbetmek için ayrıntılı taktikler kullandılar.

Dolandırıcılar Büyük Yatırım Getirisi Vaat Ettiler

Avrupa makamlarına göre, dolandırıcılar klasik bir oyun oynadı ve yatırımcıları fonlarından çıkardı. Erken mağdurlara daha fazla yeni yatırımcı alabilmek veya daha fazla yatırım yapabilmeleri için küçük kazançlar ödendi. Dolandırıcılar yatırımlara yüzde 35'e varan devasa getiri vaat etti. Ponzi benzeri bir şekilde diğer yatırımcılara geri ödeme yapmak için bazı yeni yatırımcıların fonlarını kullandılar.

Fransa'da Dört Dolandırıcı Tutuklandı

Bu ayın başlarında, Fransa kolluk kuvvetleri ülkedeki dört dolandırıcıyı tutukladı ve Lüksemburg'daki yetkililerle işbirliği içinde 1 milyon avro ele geçirdi. İsrail polisi bu aldatmaca ile ilgili olarak yedi arama yaptı ve beş kişiyi sorguladı. Yatırımcılardan alınan ödemeler, siber suçluların oluşturduğu sahte şirketlere devredildi. Yatırımcılardan elde edilen gelir, Avrupa Birliği'ndeki banka hesaplarından Türkiye ve diğer birçok Asya ülkesinde açılan hesaplara aktarılmış durumda.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ