Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika ülkelerinin oluşturduğu BRICS, ortak bir kripto para birimi oluşturma yolunda çalışmalara başladı.

Kripto Para Dünyasında BRICS Ortaklığı

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) Başkanı Kiril Dmitriyev, Brezilya’da düzenlenen BRICS Zirvesi kapsamında gazetecilere yaptığı açıklamada, birlik üyeleri arasında ticaretin artması için ödeme sistemlerine dair çalışmaların önem kazandığını vurguladı.

Küresel ödeme sisteminin, piyasa dışı riskler barındırdığına işaret eden Dmitriyev, "BRICS İş Konseyi'nde BRICS nezdinde ortak ödeme sistemini görüştük ve bu fikir, tüm üyeler tarafından desteklendi." dedi.

BRICS'in dünyadaki doğrudan yatırımların yüzde yirmisini oluşturduğuna işaret eden Dmitriyev, "BRICS ödeme sistemi, ulusal para birimleri üzerinden ödemeleri düzenleyebilir ve BRICS üye ülkeleri arasındaki ödemeleri ve yatırımların istikrarını sağlayabilir." diye konuştu.

Dmitriev’in aktardıklarına göre, BRICS ülkeleri arasında kullanılması planlanan böyle bir kripto para birimi ciddi anlamda avantaj olarak görülebilir.

Rusya Devlet Duması üyelerinden Nikita Kulikov da böyle bir kripto para birimini üretmenin zor olmadığını, bu yönde atılacak adımın yasal olarak da sıkıntılar doğurmayacağını belirtti. Tüm bu gelişmeler, BRICS ülkelerinden gerçek anlamda bir kripto para birimi hamlesi geleceğini ortaya koymaktadır.

Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika'nın üyesi olduğu gayri resmi birlik BRICS tarafından üye ülkeler arasındaki iş birliğini artırmak için 2009’dan bu yana her yıl düzenli olarak zirveler gerçekleştirilmektedir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ