Popüler aracı kurum eToro, ABD'li müşterilerin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından yeni menkul kıymetler olarak sınıflandırılan dört kripto para biriminin alım satımını durduracağını duyurdu.

Kripto Para Dünyasında Şok: 4 Altcoin Delist Ediliyor

Popüler aracı kurum eToro, "hızla gelişen düzenleyici manzaraya" yanıt olarak, ABD'li müşterilerin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından yeni menkul kıymetler olarak sınıflandırılan dört kripto para biriminin alım satımını durduracağını duyurdu. Hareket, büyük kripto para borsaları Binance ve Coinbase'e karşı dört tokenin çeşitli kapasitelerde bahsedildiği son SEC davalarını takip ediyor.

4 altcoin delist ediliyor

eToro'nun kararından etkilenen kripto para birimleri Algorand (ALGO), Decentraland (MANA), Polygon (MATIC) ve Dash (DASH). 12 Temmuz 2023 Çarşamba günü 06:00 AM ET'den itibaren, ABD'li müşteriler artık eToro platformunda bu tokenlarda yeni pozisyon açamayacak. Ancak, mevcut sahipler yine de pozisyonlarını satabilecekler.

eToro, düzenleyici değişiklikler ışığında sunduğu kripto varlıklarını gözden geçirme taahhüdünü vurguladı. Aracı kurum, kullanıcıları için hisse senetleri, ETF'ler ve opsiyonlar dahil olmak üzere çeşitlendirilmiş varlık sınıflarına erişim sağlamanın önemini kabul etti. Söz konusu dört altcoin için desteği keserken, eToro, müşterilerine kripto varlıklarının destekçisi olmaya devam ettiğine ve endüstrinin geleceğini şekillendirmek ve sıradan yatırımcılar için erişimini şekillendirmek için dünya çapındaki düzenleyicilerle yakın çalışma niyetinde olduğuna dair güvence verdi.

Sadece ABD için

Bu değişikliklerin yalnızca eToro'nun ABD'deki müşterileri için geçerli olduğuna dikkat edilmelidir. ABD müşterileri için Cardano (ADA) desteğini kaldırma kararı, "işle ilgili hususlar" nedeniyle Aralık 2021'de alındı. eToro'nun hamlesi, başka bir popüler ticaret platformu olan Robinhood'ın ADA, MATIC ve Solana'yı (SOL) platformundan kaldırmasının ardından geldi. SEC, bu altcoinlerin her birinin menkul kıymet olarak sınıflandırma kriterlerini karşıladığını kabul etmişti. Binance.US, muhtemelen düzenleyici baskıların bir sonucu olarak geçen hafta ATOM/BTC ve MANA/BTC dahil olmak üzere birkaç işlem çiftini de durdurdu.

Buna karşılık, Coinbase CEO'su Brian Armstrong geçtiğimiz günlerde şirketinin SEC'in açtığı davada menkul kıymetler olarak adlandırdığı altcoinlerin hiçbirini listeden çıkarmayı planlamadığını belirtti. Davada belirtilen altcoinler arasında SOL, ADA, MATIC, FIL, SAND, AXS, CHZ, FLOW, ICP, NEAR, VGX, DASH ve NEXO yer alıyor. eToro ve diğer platformlar tarafından alınan önlemler, kripto para birimi endüstrisinin SEC gibi düzenleyici kurumlar tarafından artan incelemesini ve düzenlemesini yansıtıyor. Düzenleyiciler bu gelişen ortamda gezinmeye devam ettikçe, bu gelişmelerin ABD pazarındaki çeşitli kripto para birimlerinin kullanılabilirliğini ve ticaretini nasıl etkileyeceğini göreceğiz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ