Emtia türevleri yatırımcısı Frank Amato, borsadaki 50 milyon dolarlık hisse senedinden mahrum bırakıldıktan sonra BitMEX'i mahkemeye verdi.

Kripto Para Dünyasında Şok: Kripto Türevleri Borsası BitMEX’e 300 Milyon Dolarlık Dava

Bloomberg, önde gelen kripto para cinsinden türev ürün borsası olan BitMEX'in, 300 milyon dolarlık bir dava ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

Eski JPMorgan tüccarı Frank Amato, 2015 yılındaki fonlama dönemi boyunca borsaya 50 bin dolar koyduğunu, ancak yatırımlarından asla kâr elde edemediğini iddia ediyor.

Erken Bir Yatırımcı Zarar Etmez

Seyşeller merkezli borsa önümüzdeki yıllarda kripto'nun patlayıcı büyümesi nedeniyle bir hazine haline geldi ve Haziran sonunda yıllık işlem hacminde 1 trilyon doları aştı. Amato, şirketteki payının şimdi 50 milyon dolar değerinde olacağını ancak hiçbir zaman eşitlik sağlanmadığını iddia ediyor. Davasında, borsa tarafından yanlış yönlendirildiğini söylüyor.

Amato, 50 milyon dolarlık özkaynaklarını talep etmesinin yanı sıra, 250 milyon dolarlık ayar için cezai tazminat talep ediyor ve bu da davanın toplam değerini 300 milyon dolara getiriyor.

BitMEX yasal sorunlara yabancı değil. Haziran ayında, ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) şirket hakkında bir soruşturma başlattı.

BitMEX Döneminin Sonu mu?

Bloomberg, BitMEX'in şu anda 1 milyar dolar değerinde olduğunu tahmin ediyor. Temmuz 2018'de The Times, borsanın yıllık kazancına bağlı olarak 3,6 milyar dolar değerinde olduğunu bildirdi. TokenAnalyst'ten Sid Shekhar tarafından "şimdiye kadarki en büyük kumarhane" olarak nitelendirilen BitMEX, her gün yaklaşık 700.000 dolar ücret alıyor.

Bununla birlikte, borsadaki işlem hacminin payı 2019 boyunca istikrarlı bir şekilde düşmekte ve bu durum değerlemede önemli bir düşüş olduğunu açıklamakta.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ