Yıllarca Bitcoin, meraklılarından "dijital altın" lakabını kazanan, güvenli bir liman varlığı ve enflasyona karşı bir koruma olarak tanımlandı.

Kripto Para Dünyasını Şok Eden 3 Numaralı Hadise: Covid Çöküşü

Ancak 2020 yılında, varlığın güvenli bir liman olarak algılanması, beklentilerin altında kalınca ciddi şekilde azaldı.

Yıl, Bitcoin'in 7.000 dolardan işlem görmesi ile iyimser bir yörüngede başladı. Sadece altı hafta içinde, dijital varlık hızla 10.000 dolara yükseldi. Ardından, kripto yatırımcılarını hazırlıksız yakalayan ve kripto para piyasasını ve küresel finans ortamını derinden etkileyen COVID-19 salgını vurdu.

Bitcoin'in fiyatı hızla düştü ve saatler içinde 4.000 doların altına düştü. Piyasa analistleri, bu değişken fiyat hareketini öncelikle, yatırımcıları nakit güvenliğini aramaya zorlayan COVID-19 salgınının küresel piyasalar üzerindeki etkisine bağladı. Keskin düşüş, Bitcoin'in güvenilir bir güvenli liman varlığı olma potansiyeline ilişkin şüpheleri artırdı.

Kripto para piyasasında "Covid çöküşü" terimi, COVID-19 salgınının neden olduğu büyük ve ani bir fiyat düşüşünü ifade etmektedir. COVID-19 salgını, 2020 yılı başında dünya genelinde yayılmaya başladığında, küresel finansal piyasalarda büyük bir belirsizlik ve panik ortamı oluştu. Kripto para piyasası da bu durumdan etkilendi.

Covid çöküşü nedir?

COVID-19 salgınının başlangıcında, birçok finansal varlık gibi kripto paralar da ciddi değer kayıpları yaşadı. Salgın ve kısıtlamalar nedeniyle ekonomik faaliyetlerde düşüş yaşandı, yatırımcı güveni azaldı ve piyasalarda büyük bir satış baskısı oluştu. Bunun sonucunda, Bitcoin ve diğer kripto paraların değerleri sert düşüşler yaşadı.

Bu dönemde, birçok yatırımcı kripto para birimlerini güvenli liman olarak görmeyi bıraktı ve riskten kaçmak amacıyla likiditeye yönlendi. Kripto para piyasasındaki likidite azalması ve satış baskısı, fiyatların hızla düşmesine ve birçok yatırımcının zarar etmesine neden oldu.

Ancak, kripto para piyasası genelde volatiliteye yatkın olduğu için, COVID-19 salgınından kaynaklanan bu çöküş dönemi geçici bir durum olabilir. Kripto para piyasası daha sonra toparlanabilir ve yeniden değer kazanabilir. Yatırımcılar, kripto para piyasasına yatırım yaparken dikkatli olmalı ve risk yönetimi stratejilerini kullanmalıdır. Piyasaları takip etmek, güncel haberleri ve analizleri izlemek de önemlidir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ