2021'de NFT piyasası, dijital varlık endüstrisinde öne çıkan bir sektör olarak ortaya çıktı ve geniş ilgi gördü.

2021'de NFT piyasası, dijital varlık endüstrisinde öne çıkan bir sektör olarak ortaya çıktı ve geniş ilgi gördü. Takas edilemez tokenler 2014'te ortaya çıkmış olsa da popülariteleri 2021'de artarak boğa piyasasına denk geldi. NFT'ler, nispeten bilinmeyen bir nişten ana akım bir fenomene hızlı bir şekilde geçiş yaparak dijital varlık sahipliği konusundaki farkındalığı önemli ölçüde artırdı.

NFT’ye 69 milyon dolar

Bununla birlikte, hiç kimse dijital bir sanat eserinin şaşırtıcı bir şekilde 69 milyon dolar getireceğini tahmin edemezdi. Ancak Beeple'ın rekor kıran 69 milyon dolarlık NFT müzayedesinde olan tam olarak yaşanan buydu.

2020'nin 4. çeyreğinden önce, Beeple olarak da bilinen Mike Winkleman'ın sanat eseri için aldığı en yüksek meblağ sadece 100 dolardı. Beeple ilk NFT serisini Ekim 2020'de piyasaya sürdü ve her bir çift 66.000 doların üzerinde satıldı. Bir dizi müteakip NFT müzayedesi aracılığıyla Beeple, NFT piyasasında kayda değer bir yer edindi ve bugüne kadarki en büyük satışa yol açtı.

Büyük ilgi

Müzayede, Shakespeare'in bilinen tek portresi ve Leonardo da Vinci'nin son keşfedilen tablosu da dahil olmak üzere dünyanın en ünlü sanat eserlerinden bazılarını 257 yıllık satış geçmişiyle ünlü bir müzayede evi olan Christie's'de gerçekleşti. Etkinlik, özellikle Christie'nin yalnızca dijital sanat müzayedesinin açılışını yaptığı için kripto ve kripto dışı yatırımcılardan büyük ilgi topladı.

Beeple'ın "Her Gün: İlk 5000 Gün" başlıklı NFT'si, sanatçının 13 yıllık çalışmalarının bir koleksiyonunu kapsıyor ve sanatsal kariyerinin gelişimini yakalıyor. İki hafta süren bir müzayedenin ardından, Beeple'ın NFT'si şaşırtıcı bir şekilde 69,3 milyon dolara satıldı ve onu yaşayan en değerli üç sanatçıdan biri haline getirdi.

Bizi instagram adresimizinden takip etmeyi unutmayın! İnstagram için tıklayınız.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ