Amerika Birleşik Devletleri savcıları bir Manhattan jürisine, Mark S. Scott isimli avukatın OneCoin kurucu ortağı ve şu anki kaçak Ruja Ignatova'nın 400 milyon doları aklamasına yardım etmesi için 50 milyon dolar ödendiğini söyledi.

Kripto Para Dünyasının En Büyük Yolsuzluğu OneCoin

Amerika Birleşik Devletleri savcıları bir Manhattan jürisine, Mark S. Scott isimli avukatın OneCoin kurucu ortağı ve şu anki kaçak Ruja Ignatova'nın 400 milyon doları aklamasına yardım etmesi için 50 milyon dolar ödendiğini söyledi.

Kripto dolandırıcılığı 4.4 milyar dolar topladı

OneCoin, kripto endüstrisinin en rezil çıkış dolandırıcılığı arasında yer alıyor. Ancak, Bulgaristan merkezli firma, araştırmacıların Ponzi planında 4,4 milyar dolar kazandığı iddiasına rağmen bugüne kadar faaliyetlerini sürdürüyor.

ABD’li savcılar, Scott'ı suçlu bulunan fonlara 400 milyon dolardan fazla para aklamak için sahte bankalar, açık deniz banka hesapları ve sahte yatırım programları ağı ile suçluyorlar.

Savcı Julieta Lozano, daha önce yaptığı açıklamada, suç faaliyetlerinin tazminatı olarak Scott’a 57 metrelik bir yat, Cape Cod, Massachusetts’te üç milyon dolarlık ev ve üç adet Porsche ve Ferrari de dahil olmak üzere lüks arabalar şeklinde ödeme yapıldığını söylemişti.

Scott, OneCoin'in bir aldatmaca olduğunu bilmediğini iddia etmesine rağmen, savcı Nicholas Folly, Scott aleyhindeki kanıtların "ezici" ve "açık" olduğunu söyledi.

Öte yandan Scott’ın savunma avukatı, Jüri’ye, Mark Scott’ın OneCoin'in dolandırıcılık faaliyeti olduğuna inandığına dair hiçbir kanıt bulunmadığını ifade ediyorlar.

Suç Faaliyetlerinden Habersiz

Locke sözcüsü Lord, yaptığı açıklamada, firmanın Scott'un ayrıldıktan sonra meydana geldiği iddia edilen suç faaliyetlerinden habersiz olduğunu söyledi:

“Bir yıldan fazla bir süredir firmamızla birlikte olan Scott, federal hükümet tarafından ayrılmasından neredeyse iki yıl sonra kara para aklama ile suçlandı. Firma dışındaki bireysel faaliyetlerinin farkında değildik ve tamamen işbirliği yapıyorduk. Amacımız tamamen devlet yetkilileri ile çalışmak. "

George Bush’un erkek kardeşi OneCoin’in “kriptoqueen” ı ile birlikte

Eski Başkan George W. Bush'un kardeşi George H.W. Bush'un, Ruja Ignatova ile ilgili bir toplantıya katılmak için 300 bin dolar aldığı iddia edildi. Scott'ın danışmanı David Garvin şöyle dedi:

Bush, Hoifu Enerji başkanı Dr. Hui Chi Ming, Madagaskar'daki bir petrol anlaşması için bir avuç kripto para birimi aldı. Bush, petrol anlaşmasından elde edilen kripto para birimine artık ilgi duyuyordu.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ