Kripto Madenciliği Getirileri: Herkes, kriptonun başladığından beri gelişen para birimi olduğunu biliyor, ancak birçoğunuz muhtemelen blockchain'de oldukça popüler olan madencilik süreci hakkında bilgi sahibi değil.

Kripto Para Dünyasının İki Kavramı: Mining ve Proof of Stake

Kripto Madenciliği Getirileri: Herkes, kriptonun başladığından beri gelişen para birimi olduğunu biliyor, ancak birçoğunuz muhtemelen blockchain'de oldukça popüler olan madencilik süreci hakkında bilgi sahibi değil. Kripto Madenciliği Getirileri, yeni olanlarınız için Madencilik ve POS (Proof of Stake) hakkında her şeyi tanıyacaksanız uzun bir süreç olabilir.

Madenciliğin temelleri ile başlamak, yeni koinler oluşturma ve blokta transfer etmek için bazı ücret işlemlerine ihtiyaç duydukları için bu koinleri blok zincirinde ödüllendirme sürecidir. Her kripto madencisinin yeni bloklara ihtiyacı olacak.

Stake Nedir?

Stake, blockchain ağını teşvik etmek için kripto para cüzdanımızda para bulundurmakla ilgilidir; birçok uygulama kripto cüzdanını destekler; bunlardan biri Trust Wallet. Staking, PoS ile oldukça benzerdir, çeşitli blockchain ağlarında fark edilmiştir.

Staking Nasıl Çalışır?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, stake işleminin, çeşitli blok zincir ağlarını aktif tutmak için bir destek olarak operasyonlarına yardımcı olan bir kripto cüzdanında bir fonu vardır; genellikle kripto paraların satın alınması üzerinde çalışan ve belirli bir süre için kripto cüzdanında para bulundurmayı içeren çeşitli yeni kripto para birimi için Proof Of Stake (POS) algoritmasını kullanır. Sabit depozitonuzun dijital olmayan para birimi olarak ödüllerini verir; dönem sözleşmesi sonunda alacağınız sabit depozitoya benzer.

Ancak, pos farklıdır, aynı zamanda sizi ödüllendirir, ancak dönem boyunca paraları tutmak için ekstra paralarla, cüzdanda daha fazla zamana sahip olduğunuz için daha fazla eksilerini desteklediğiniz için ödül alacaksınız.

madencilik

Bunu birçok kez duymuş olabilirsiniz. Madencilik nedir? Eğer bunu atlamazsan o zaman yardımcı olur. Madencilik, algoritmasını anlamak için teknik bilgiye ihtiyaç duydu ve bilgisayar bilgisi, belirli blockchain ağı için algoritma malzemelerini çözmek için bir zorunluluktur. Madencilik sadece hesaplamalı matematik problemleri çözülerek yapılabilir.

Bilgisayarların matematik problemleri çözüldükten sonra, blockchain ağınızda yeni koinler olacak.

Proof of Stake (POS) nedir?

POS, kripto paralarını kripto cüzdanında ne kadar token tuttuğundan daha farklı bir kavramdır, yukarıda belirttiğimiz gibi, daha fazla tokenı ağlara göre daha fazla madencilik elde edersiniz.

Proof of Work’ü biliyorsanız, PoS’un bunun bir alternatifi olduğunu bilmeniz gerekir, işlem başlatıldığında birden fazla bilgisayar ve node’u çoğaltmak için 1 megabayt kapasite (maksimum) kullanır.

Madencilik, doğru bir şekilde yapılması için bir süreçtir, ancak çok fazla elektrik ve yüksek güç hesaplama gerektirir, bu da onu çok maliyetli kılar.

2015'teki bir tahmine göre, bir bitcoin işlemi her gün 1.57 Amerikan hanehalkına güç sağlamak için elektriğe mal oldu. Madencilik sürecini çalıştırmak için madenciler büyük elektrik faturasını ödemek zorunda kalacaklar ve Madenciliğin ilk yatırımı bile, pahalı kripto para biriminin fiyatlarında istatistikleri düşürebilecek olan ödüllü paraların satılmasına yol açabilecek kadar pahalı.

Proof of Stake Nasıl Çalışır?

Proof of Stake diğerlerinden farklı çalışır ve blok bulmanız için sizi ödüllendirmez. Ödül için iş yapmayı içeren hiçbir madenci işi de yoktur. Bunun yerine, sistem belirli bir ağ için stake gücüne bağlı olarak deterministik olarak bir blok yaratıcısı seçer.

Madenciler olmadığı için, eterlerini ekosistemde kilitleyen bir doğrulayıcı olduğu için, stake göre blok ödülleri almak için farklı bloklara doğrulayıcı eklemek gibi bir durum ortaya çıkar

Sonuç

 Koine kazanmak istiyorsanız, o zaman staking en iyi seçenek olabilir ve aynı zamanda alacağınız koin ve daha fazla ödül kazanmanın mükemmel bir yolu olabilir. Ancak, POS'ta paralarınızı kripto veya bitcoin para birimi oranında aşağı çekebilecek koinler harcamanız gerekecektir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ