ABD Adalet Bakanlığı'nın (DOJ) temsilcileri FBI ve IRS konuyla ilgili olarak dün bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada iki hırsızın kurbanların telefonlarını ve sosyal medya hesaplarını takip ettikleri ve kripto paralarını çalmak için SIM takası yap

Kripto Para Hırsızlığı İçin SIM Takası Yapan İki Kişi Tutukladı

ABD Adalet Bakanlığı'nın (DOJ) temsilcileri, FBI ve IRS konuyla ilgili olarak dün bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada iki hırsızın kurbanların telefonlarını ve sosyal medya hesaplarını takip ettikleri ve kripto paralarını çalmak için SIM takası yaptıkları ifade edildi.

İki hırsız Boston'daki ABD Bölge Mahkemesince tutuklanarak ceza evine gönderildi.

DOJ'a göre, Eric Meiggs ve Declan Harrington, kripto para birimi şirketlerinin yöneticilerini ve "yüksek potansiyele sahip" sosyal medya hesap adlarına sahip diğer kişileri hedef aldılar.

Hesaplara Erişmeye Çalıştılar

Meiggs ve Harrington’ın, telefon operatörlerini, numaralarını ikilinin sahip olduğu bir SIM kartına yeniden atamaya ikna ederek kurbanlarının telefon numaralarına erişmeye çalıştıkları iddia ediliyor.

İki hırsız daha sonra, kurbanların çevrimiçi kripto para cüzdanlarına ve özel anahtarlarına erişmek için şifreleri sıfırlamak üzere çalıntı cihazları ve hesapları kullandıkları iddia ediliyor.

SIM Takası

DOJ'un iddianamesine göre, Meiggs ve Harrington, ABD'de en az 10 kişiyi hedefledi ve iddiaya göre bu kişilerden kripto para birimleri cinsinden 500 bin dolardan fazla kripto para çaldılar.

SIM takası kripto para birimi topluluğundaki yaygın bir sorun. Ekim ayında bir AT&T müşterisi, AT&T'nin hesabını bir SIM takas işleminden koruyamadığını ve bunun 1.8 milyon dolardan fazla kripto parasının çalınmasına neden olduğunu iddia ederek kablosuz taşıyıcıyı dava etti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ