Kripto para madenciliği konusu tartışılmaya devam ediyor.

Kripto Para Madenciliği Havuzu Operatörleri,

Son zamanlarda Fintech Beat podcast'inde ev sahibi Chris Brummer, düğümlerin ve madencilik havuzlarının kripto para birimi ekosistemini nasıl yönlendirdiğini ve gelecekte düzenleyici denetimin odak noktaları haline gelebilecekleri hakkında konuşan Bitcoin hukukunda küresel bir uzman olan Angela Walch ile röportaj yaptı.

Walch'a göre, maden havuzları genellikle sorumlu bir tarafla çalışıyor; havuz operatörleri, çalışmalara göre, “bu konum sayesinde kullanabilecekleri özel bir güce sahipler.”

Bu havuz operatörlerinin teorik olarak herhangi bir sayıda haksız nedenden dolayı belirli bir kripto para birimi işlemini tanımak için zincir dışı ve zincir üstü rüşvet alabileceğini doğruladı. Ayrıca Binance'ın aylar önce nasıl saldırıya uğradığı ve madencilere hack'i tersine çevirmek ve çalıntı fonları almak için teknik olarak rüşvet verebileceklerinden de bahsetti.

“Kesinlikle yapılabilirdi ama yapılmadı. Belki de kültür, asla başaramayacak kadar güçlüdür, ancak bunun teknik bir karar değil, kültürel bir sosyal karar olduğunu kabul etmek önemlidir.”

O zamanlar Binance CEO'su Changpeng Zhao, Twitter fikrine cevap verdi; "Birincisi, Bitcoin'in güvenilirliğine zarar verebiliriz," demişti, hack'lerin tersine çevrilmesinin Bitcoin'in birincil değer teklifini nasıl kritik bir şekilde baltalayabildiğine atıfta bulundu. “İki, hem Bitcoin ağında hem de toplulukta bir bölünmeye neden olabiliriz. Bu hasarların her ikisi de 40 milyon dolarlık intikamdan daha ağır görünüyor. ”

Kripto para madenciliği havuzları madencilerin gelirlerini dengelemelerine ve madenciliğin karmaşıklığını azaltmasına yardımcı olurken, Walch ayrıca havuz operatörlerinin ne tür siber güvenlik uygulamaları hakkında daha fazla araştırmanın yapılması gerektiği hakkında konuştu. “Havuz işletmecisi çevrimdışına alınırsa, [toplanmış] karma güçlerinin tümü aniden çevrimdışı olur. Bu da diğer tarafların Bitcoin sistemine saldırmaları için fırsatlar yaratıyor.”

 Walch'a göre, düzenleyicilerin bu sistemlere şu ana kadar yaklaşma yolları, onlara aracılardan yokmuş gibi davranmaktır. Ayrıca düzenleyicilerin, sistemdeki bu farklı tarafların sahip olduğu gücü gösteren alanlarda araştırma yapması gerektiğini ve bu gücün mevcut finansal sistemimizdeki diğer aracılarla nasıl karşılaştırıldığını anlamak için uzmanlarla birlikte çalışması gerektiğini söyledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ