Çin'li madencilik ekipmanı üreticisi Bitmain firmasının bütün ürünlerini inceleme altına aldık.

Bitmain, bildiğiniz gibi ASIC miner üreten ve dünyanın en büyük kazım havuzlarından biri olan Antpool'un sahibidir. Firma geçen sene NVIDIA firmasından daha fazla gelir elde ederek ismini duyurdu. Peki bu Bitmain hangi ürünleri üretiyor gelin bir göz atalım isterseniz;

Antminer S9- 14TH/s ve 13TH/s olan popüler cihaz yaklaşık 3 yıldır piyasa kullanılmakta, hatırladığım kadarıyla ilk çıktığı hashrate 11.5TH/s civarındaydı. Geçen yıl Bitcoin fiyatlarının olağan dışı artışı ile beraber ülkemizde 25.000TL civarından karaborsa satılan cihazın şuanki fiyatı güç kaynağı ile birlikte ve güç kaynaksız olarak 1864$-1571$ arasında değişiyor. Geçen sene fiyatı en fazla 2400$ civarına çıkmış olan cihaz Bitmain tarafından üretilen hala en güçlü cihaz olarak (aslında hashrate olarak) karşımıza çıkıyor.

Antminer T9+ 10.5TH/s bu cihazın ise fiyarı 855$ neden bukadar ucuz olduğuna gelirsek 4TH/s lik bir fark gerçekten önemli bir fark aslında. SHA 256 algoritmasını çözümleyen bu cihaz güç kaynağı ile birlikte olarak satılmakta.

Antminer V9 4TH/s Bitmain firması bu cihazı 2018 başında satışa sundu cihazdaki hashrate 4TH/s olarak az gibi gözüksede fiyatının ucuz olması ve en az 10 adet yada 5 adet olarak satıldığı için hem fiyat açısından hesaplı hemde diğerlerine göre daha az yer kaplayarak ağırlık olarakta daha hafif bir cihaz.

Tabi ki, piyasada başka şirketlerin üretmiş olduğu ve bu algoritmayı çözümleyen daha iyi ürenlerde bulunmaktadır.

Antminer L3+ Litecoin yada Scyript algoritmasını çözümleyen bu cihaz Bitmain tarafından 2 sene önce piyasaya sürülmüştür. 1270$ değerinde olan cihazımız şuana kadar Bitmain firmasının Scyript algoritması için üretmiş olduğu en güçlü cihazdır. Tabi ki, piyasada başka şirketlerin üretmiş olduğu ve bu algoritmayı çözümleyen daha iyi ürenlerde bulunmaktadır.

Antminer D3 : Bu cihaz geçen sene Temmuz civarında piyasaya sürülmüştü. Sürülmeden önceki Dash mining difficulty ile hesap yapıldığında o anki fiyattan ayda 24.000TL civarında gelir getirmekteydi fakat büyük bir fiyasko ile sonlanan bu cihaz alıcılarını pek memnun etmedi. 15GH/s gücündeki cihazın birde D3+ seçeneği bulunmakta bildiğim kadarıyla o cihazda 17GH/s ye kadar çıkabilmektedir.

Antminer A3 : 2018 başlarında çıkan Bitmain tarafından üretilmiş Siacoin kazımını sağlayan yeni antminer. Bu cihaz çıkmadan önce Obelisk firması Siacoin için 2 adet cihaz üretmiş ve pre-order ile satış yapmıştı cihazların güçleri hemen hemen aynı ve hatırladığım kadarıyla 890h/s olması gerekiyor. Fakat obelisk firmasından önce müşteriye ulaştırılan Antminer A3 ler Obelisk müşterilerini madur etmiş gibi görünüyor. Çünkü artan kazım zorluğu bu tarz ASIC cihazlar ile eksponansiyonel olarak geometrik olarak artış göstermekte. Blake(2b)  algoritmasını kullanan cihaz ile bu algoritmayı destekleyen diğer coinlerde kazılabilir.

Antminer X3 : Bitmain firmasının üretmiş olduğu son ASIC miner, ve bu cihaz Monero kazımı için kullanılmayı planlanıyordu. Daha sonrasında ASIC proof olarak bildiğimiz Monero'nun bir hardfork yaparak Bitmain ürenlerinin kendi algoritmalarında çalışmayacağını duyurdu. Alınan karar merkeziyetçilik ten uzak olan Monero ve kullanıcıları için şahane olsada Bitmain için kötü bir haber oldu. İlk başta piyasaya çıktığında 11.000$ civarından pre-order ile satılan cihaz şuan 1900$ lere kadar inmiş durumda. Bildiğim kadarıyla cihazları satın alan kişiler madencilik yapamasalarda cihazlarını "node" olarak kullanabilecekler. (Eğer bir değişiklik olmadıysa)

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ