Kripto para dünyası dün acımasız bir günden sonra tekrar doğrulmaya başladı. Kripto paraların çoğu, 22 Aralık Cuma günü %30'dan fazla değer kaybetti ardından ise son 36 saat içinde %10-20 arttı. Fakat 24 Aralık Pazar günü tekrardan düşüş devam etmeye başladı. Market hacmi 650$ milyar seviyesinden 430$ milyar seviyesine düşmüştü. Fakat tekrardan toparlayarak 585$ milyar seviyesine yükselmişti. Şu sıralarda 518$ milyar seviyelerinde seyretmekte. Bitcoin baskınlığı ise son 10 günde neredeyse %20 azaldı ve 43.7% seviyelerinde dolanıyor.

Bitcoin, 20.000$ seviyesine çıkarak tüm zamanların en yüksek değerine ulaşmıştı. Fakat günler içinde 11.970$ kadar düştü. Fakat kayıplarının bir kısmını sararak tekrardan 15.500$ seviyelerine gelmeyi başardı.

Ethereum, 30$ milyar civarında bir hacim kaybetti, ancak büyük oranda toparlandı. Piyasa değeri tekrardan 72$ milyar seviyelerine tutundu. Şu sıralarda Avrupa ve Amerika pazarında 720$ Asya pazarında ise 906$ seviyelerinden işlem görmekte.

Bitcoin Cash, son 48 saat içinde tüm önemli dijital para birimlerinde ki değişime oranla çok daha fazla bir değer oynaklığı yaşadı. Fiyat 3,909$ 1,970$ düştü, ancak birkaç saat içinde toparlayarak 3,400$ seviyesine geri döndü.

Birçok hardfork bir çok yeni gelişme ve bir çok yeni katılımcı nedeni ile pazardaki çalkantı bir türlü sona ermiyor. Önümüzdeki günlerde Bitcoinde tekrardan düşüş yaşanma olasılığı mevcut durumda.

İyi haberlere karşı kötü haberler

Tüm dijital para endüstrisi için oldukça uçucu bir haftaydı. CBOE'nin Bitcoin vadeli işlemlerinin 10 Aralık'ta başlamasıyla CME grubu, kendine ait bir vadeli işlem ürünü 18 Aralık'ta başlattı.

20 Aralıkta Litecoin yaratıcısı Charlie Lee, "çıkar çatışması" durumunu önlemek için tüm Litecoin'lerini sattı ya da bağışta bulundu diye bir haberde ortalıkta dolanmaya başladı fakat daha sonra kendisi bunu yalanladı.

Charlie Lee kendisinin yazdığı twitte multi-year yani birkaç yıl sürebilecek bir ayı pazarından bahsediyor. Yani zamanında LTC nin 48$ seviyelerinden 4$ seviyesine düşmesi gibi bir durum şuanki fiyat üzerinden yaşanabilir eğer LTC 20$ olduğunda elinizde tutamazsanız almayın diyor.

Piyasanın en son dalgalanmasına neden olan şey henüz bilinmiyor. Bitcoin Vakfı'nın kurucu üyelerinden Charlie Shrem, piyasanın benzer fiyat hareketlerini zaten gördüğüne ve paniğe kapılmak için bir neden olmadığını düşünüyor.

Peki, herkesin bir fikri olduğu bu konuda neler olacağını tabi ki piyasa belirleyecek. Bildiğiniz gibi 2017 yılındaki Bitcoin fiyatlarında ki artışın sebebi arz ve talep ikilisiydi. Şimdi de aynı şekilde arz ve talebe göre artış/azalış göstermeye devam edecek. Genesis-mining ve Bitmain gibi köklü firmalar zaten 2014 yılından beri bu işin içindeler ve 2017 yılında zaten servetlerine servet kattılar. Ben sanmıyorm ki  bukadar güzel para kazandıran bir işin bitmesine izin versinler elbette ellerindeki gücü kullanacaklardır.

Öte yandan kripto marketi derin bir uykuya dalsa bile korkulacak bir şey olmadığını zaten 5 yıllık grafiklerde görebiliyorsunuz. Burada ki durum size lazım olmayan ve çok bir şey beklemediğiniz paranızla bu işe girmeniz. Zaten "unutmak" kripto dünyasında bir gelenek haline gelmiş bir durum. Bitcoin düşsede çıksada yön belli 5 yıllık grafik bunu açık bir şekilde bize gösteriyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ