Korona salgınından sonra değeri en çok artan hisselerden birisi şüphesiz Biontech şirketinin hisseleri oldu.

Korona salgınından sonra değeri en çok artan hisselerden birisi şüphesiz Biontech şirketinin hisseleri oldu. BioNtech şirketinin kurucuları açık kaynaklarda Özlem Türeci, Uğur Şahin ve Christoph Huber olarak geçiyor. Türeci ve Şahin çifti BioNtech aşısını icat ederek hem insanlığa umut verdiler hem de ülkemizin haklı bir gururu oldular.

BioNtech hisseleri Mart 2020’de daha Dünya Sağlık Örgütü Korona salgınını küresel pandemi ilan etmeden önce 45-50 dolar bandında dalgalanıyordu. Yazının kaleme alındığı saatte Biontech hisseleri 242 dolar bandında işlem görüyor. Yani şirket hisseleri, aşının icadıyla 5 kat değer kazandı.

İlginçtir, Korona döneminde kripto para piyasalarının değeri Biontech şirketinden bile daha fazla arttı. Aynı tarihlerde toplam kripto para piyasalarının değeri 200-250 milyar dolar bandında hareket ediyordu. Yazının kaleme alındığı saatte ise kripto para piyasalarının toplam değeri 2.9 trilyon dolar civarında.

Yani kripto para piyasaları Korona döneminde 12-13 kat büyüdü. Biontech aşılarının hisselerinden daha fazla büyüme kat etti.

2019 yılı verilerine göre dünyanın en büyük ekonomileri aşağıda veriliyor.

ABD: 20.8 trilyon dolar

Çin: 14.8 trilyon dolar

Japonya: 4.9 trilyon dolar

Almanya: 3.78 trilyon dolar

İngiltere: 2.62 trilyon dolar.

Kripto para piyasaları toplam büyüklük açısından yakarıdaki listede kendine 4’üncü sıradan yer buluyor.


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ