Bitcoin ve Ethereum’daki rekorun ardından sonra kripto para piyasalarının toplam büyüklüğü 3 trilyon dolara çıktı.

Bitcoin ve Ethereum’daki rekorun ardından sonra kripto para piyasalarının toplam büyüklüğü 3 trilyon dolara çıktı. Büyük bir kartopu haline gelen kripto para piyasaları reel ekonominin aktörlerini korkutmaya başladı.

ABD Merkez Bankası (FED), finansal istikrar raporundan geçen bir anket çalışmasında “kripto paralar ve stabilcoin’ler” vurgusu dikkat çekiyor.

FED’in anketinde iş dünyasındaki profesyoneller önümüzdeki aylarda yaşanabilecek olası bir kriz ya da şokta etkili olabilecek faktörler soruldu. Kriz faktörü olabilecek seçenekler arasında 5’inci sırada kripto paralar bulunuyor. Yani iş dünyasının profesyonelleri kripto paraları risk olarak görmeye başladılar.

  • Kalıcı enflasyon ve sıkı para politikaları
  • Aşıya karşı dirençli yeni Covis-19 varyasyonları
  • Çin merkezli emlak riski
  • ABD-Çin çatışması
  • Kripto paralar ve istikrarlı coinler

İlgili sıranın 1 numarasında enflasyon ve sıkı para politikaları dikkat çekiyor. Korona salgını boyunca piyasayı fonlayan merkez bankalarının korona sonrası dönemde piyasaya sürülen fonları geri çağırmayı ve faiz artırımına gitmeyi düşünüyor. Bu politika değişikliği bir krizin habercisi olarak görünüyor.

Korona ve çeşitli varyasyonları risk olamaya devam ediyor. 3’üncü ve 4’üncü sırada ise Çin kaynaklı risklerin olması gözden kaçmıyor.


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ