2020 yılının sonu ve 2021’in ilk dört ayında Bitcoin’le başlayıp altcoinlere de yansıyan fiyat yükselişleri kripto paraların belki de tarihindeki en yoğun ilgiyi görmesine sebep oldu.

Kripto Para Piyasalarında Neler Oluyor?

2020 yılının sonu ve 2021’in ilk dört ayında Bitcoin’le başlayıp altcoinlere de yansıyan fiyat yükselişleri kripto paraların belki de tarihindeki en yoğun ilgiyi görmesine sebep oldu. Bu fiyat yükselişleri esnasında Bitcoin üzerinden konuyu ele alırsak tarihinin en yüksek fiyatı olan 61,000 $ seviyeleri Mart 2021’de görüldü. 

Bunun elbette farklı pek çok sebebi var. Ancak bu tarihi zirvenin ardından Bitcoin’de ve Bitcoin’le birlikte tüm kripto paralarda bir fiyat düşüşü yaşanmaya başlandı. 

Ancak son günlerde kripto para ekosisteminde yine heyecan verici gelişmelerin olduğunu söylememiz mümkün. 

Biz de önümüzdeki dönemde kripto para piyasalarında neler olacağını 3 kripto para birimi üzerinden onlara özel gelişmeler çerçevesinde ele almak istedik. 

Bitcoin (BTC)

Konuyu teknik olarak ele alırsak Bitcoin’de özellikle yılın bu dönemleri itibarıyla iyi neticeler gördüğümüzü söyleyebiliriz. Bundan sadece 3 hafta gibi kısa bir süre öncesinde 35,000 $ seviyelerinde görünen kripto paraların lokomotifi geçen kısa sürede 45,000 $ seviyelerini aşmayı başardı. 

Halihazırda bu yazıyı yazdığımız tarih itibariyle 46,700 $ civarlarında işlem görmeye devam Bitcoin için bu fiyat seviyesinde direnç noktasının 46,300 $ civarlarında olduğu görülüyor. Bu da şu demektir ki Bitcoin’in değeri bu fiyat aralığının üstünde olduğu müddetçe yükseliş trendine devam edecektir. 

Nitekim destek ve direnç dışındaki bir teknik analiz yöntemi olan death cross ve golden cross indikatörlerine de bakıldığında Bitcoin’in fiyat seyrinin olumlu yönde ilerleyeceğini söyleyebiliriz. 

Yine de son dönemde bazı analistler Bitcoin’in bu seviyelerdeki direncinin süreceği yönünde açıklamalar da yapıyorlar. Ancak genel piyasa beklentisi, elbette Bitcoin’in yatırımcılarını bundan sonra güldürmeye başlayacağı yönünde ilerliyor. Ancak olumsuz senaryoyu ortaya koyan analistlere göre bile – ki bunlardan biri Michaël van de Poppe – Bitcoin’in kısa vadede fiyatının 40,000 $ seviyesinin altına düşmeyecek. Piyasaya girmek isteyenlerin fiyat seviyesi 43,000 $ seviyelerine geldiğinde girmesinde şimdilik fayda görünüyor. 

Ripple (XRP)

En çok rağbet gören altcoinlerden biri olan Ripple (XRP) de analizi yapılmaya değer bir altcoin olarak son birkaç gün içindeki artışıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. 

Ripple’daki en dikkat çekici gelişme yatırımcılar arasında oldukça popüler olan bu kripto para biriminin uzunca bir süredir 1 $ seviyesinin altında fiyat değerini sürdürüyor olmasıydı. Ancak geçtiğimiz günlerde Ripple (XRP), bu fiyat direncini kırmayı başardı. Direnci kırdıktan sonra da bir anda 1,3 $ seviyelerini buldu. 

Bu artışı tek bir gün içerisinde %20 seviyelerinde gerçekleştirmiş olması Ripple takipçilerini sevindiren bir gelişme oldu. 

Son bir haftada Ripple’ın toplam artış oranına baktığımızdaysa %60 civarında gerçekleşti. Bu da Ripple’ın tüm kripto paralar için gelen iyiye gidiş sinyallerini iyi yakaladığını gösteriyor. 

Önümüzdeki dönemde Ripple için de işlerin iyiye gideceğini söyleyebiliriz. 

Ethereum (ETH) 

Bitcoin’den sonra kripto para piyasalarının en yüksek değere sahip 2’nci kripto parası olan Ethereum’u ele alalım. 

Ethereum ile ilgili en çarpıcı gelişme, son bir haftada cüzdanlarında 100,000 $’dan fazla Ethereum bulunduran yatırımcıların sayısında yaşanan artış oldu. Ethereum cüzdanı olanların %43’ünden fazlasında piyasa değeri 100,000 $’ı aşan Ethereum bulunuyor. 

Ethereum’da son bir haftadır 3220 $ seviyelerinde giden bir fiyat söz konusu. Burada takılı kalan fiyatın bu seviyeyi aşması ciddi bir direnç noktasının aşılacağı şeklinde yorumlanabilir. 

Nitekim analiz ettiğimiz diğer kripto paralar olan Bitcoin ve Ripple’dan farklı olarak daha sağlam bir direncin Ethereum için söz konusu olduğunu söyleyebiliriz. 

Yine de tüm kripto para piyasası için yaşanacak olumlu gelişmelerin Ethereum tarafından da destekleneceğini düşünüyoruz. Bu direnç seviyesinin altına fiyatın düşmeyeceğini gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. 

Ethereum’un halihazırdaki 3200 $ civarlı fiyatının yatırım düşünenler için bir alım fırsatı olacağını ekleyelim. 

Yine de burada ele aldığımız analizlerin tamamının kişisel görüşlerimiz olduğunu son olarak ekleyelim. Kripto paraların fiyat düzeylerinin ne şekilde değişeceğine yönelik daha net bilgiler almak istiyorsanız sizlere haftada en az 2 kere uzun yıllara dayanan tecrübelerini sunan Ares Aslan’ın AMarkets Youtube kanalında yapmış olduğu analizleri önerebiliriz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ