Son iki çalışmada, kripto para piyasasında teknik ticaret kurallarını ve gizlilik işlevine sahip kripto para birimleri arasında teknik ticaret kurallarının karlılığını inceledim.

Kripto Para Piyasalarında Teknik Ticaret Karlı mı?

Son iki çalışmada, kripto para piyasasında teknik ticaret kurallarını ve gizlilik işlevine sahip kripto para birimleri arasında teknik ticaret kurallarının karlılığını inceledim.

İlk çalışmamızda, 1 Ocak 2016 - 31 Aralık 2018 arasındaki on bir kripto para birimi için günlük fiyat verilerini topladık. Örneğimiz, 3 Ocak 2016 itibarıyla en yüksek piyasa değeri gösteren kripto paralardan oluşuyordu. Ripple (XRP), Litecoin (LTC), Eter (ETH), Dogecoin (DOGE), Peercoin, BitShares, Stellar Lümen (XLM), Nxt, MaidSafeCoin ve Namecoin.

Eşit ağırlıklı bir portföyün basit bir al-tut stratejisi kullanarak, kripto para birimi örneğimiz, örnekleme dönemimiz boyunca yılda ortalama % 36.87 getiri elde etti. Kripto para piyasalarındaki teknik ticaretin birçok nedenden dolayı hisse senedi piyasalarından farklı olduğunu belirtmek önemlidir, iki tanesi kripto para birimlerinin 7/24 işlem görmesi ve sadece Bitcoin (BTC) ticareti yapmadıkça kripto para birimlerinde kısa pozisyonlar alınamaz.

Değişken Hareketli Ortalama osilatör olarak adlandırılan en basit ve en yaygın olarak kullanılan teknik ticaret kuralını, her ikisi de bir fiyat endeksinin ortalama seviyesine göre hareket eden kısa ve uzun dönemli ticaret sinyalleri üreten uyguladık. Sadece satın alma pozisyonlarından getirilere odaklandık, çünkü Bitcoin dışında kripto para birimleri üzerinde kısa pozisyonlar almak mümkün değil.

Çalışmada, (1, 20) stratejisinin yürütülmesi, mevcut fiyatı 20 günlük hareketli ortalamayı aştığında bir kripto para birimi üzerinde uzun bir pozisyon almak ve bir satış sinyali üretilene kadar pozisyonu tutmak anlamına geliyordu. Bir kripto para biriminin mevcut fiyatı 20 günlük hareketli ortalamanın altında olduğunda bir satış sinyali üretildi. Bu durumda parayı nakit tutarız. Benzer şekilde, (1, 20), (1, 50), (1, 100), (1, 150) ve (1, 200) stratejilerini uyguladık.

(1, 20) stratejisini uygularken, 10 kripto para biriminden beşinin, en az % 5 düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı olan getiriler ürettiğini bulduk. Ortalama olarak (1, 20) VMA stratejisi, 10 kripto para birimi için yıllık % 36.87 alım ve tutma ortalamalarına kıyasla yıllık % 45.63 getiri elde etti. Daha doğrusu, bu teknik ticaret kuralı, örnekleme dönemi boyunca yılda yaklaşık % 8,76 fazla getiri elde etti. Sonuçlarımız ayrıca VMA stratejilerini uygulamak için kullanılan daha uzun bir zaman ufkunun daha az karlı teknik ticaretle sonuçlandığını göstermektedir.

İkinci çalışmamızda, daha önceki makalemizin aynı araştırma tasarımını izledik, ancak “gizlilik işlevi” olarak adlandırılan en çok işlem gören 10 kripto para birimindeki verileri kullandık. Gizlilik işlevi, kullanıcıların kullanıcı düzeyinde, işlem düzeyinde, hesap bakiyesi düzeyinde veya tüm düzeylerde tam gizliliğe sahip olmalarını sağlar. Örnek olarak Dash, kullanıcı düzeyinde bilgilerini anonimleştirmek istiyorlarsa kullanıcıların “anonim gönderme” seçeneğine sahip olmalarını sağlar.

Bu nedenle, çalışmamızda aşağıdaki kripto para birimleri kullanılmıştır: Dash (DASH), Bytecoin (BCN), DigitalNote (XDN), Monero (XMR), CloakCoin (CLOAK), AeonCoin (AEON), Stealth (XST), Prime-XI (PXI) , NavCoin (NAV), Verge (XVG). Örnek, önceki çalışmamızla aynı dönemi kapsamaktadır.

Bu çalışmanın sonuçları, VMA stratejilerinin yalnızca Dash için (tek kripto para birimi düzeyinde) başarılı olduğunu ve bu koinin basit alım ve satım ticaret stratejisinin ötesinde yılda % 14.6 ila % 18.25 getiri sağladığını göstermektedir. Şaşırtıcı bir şekilde, 10 gizlilik parasının tamamı boyunca ortalama getirilerin ortalamasını aldığımızda, eşit ağırlıklı satın alma ve tutma portföyünün üzerinde pozitif ortalama portföy getirisi bulamadık.

 Özetle, iki çalışmamızın sonuçları karışık kanıtlar sunmakta. Bir yandan, teknik ticaret, gizlilik dışı kripto para birimleri arasında stratejiler uygularken kâr sağlıyor gibi görünüyor. Bununla birlikte, VMA'nın uzun vadeli hareketli ortalamasının sadece daha kısa zaman ufuklarının yararlı bilgiler sağladığı göz önüne alındığında, kârlılık sınırlıdır. Öte yandan, gizlilik kripto para birimleri daha etkili bir pazar oluşturuyor gibi görünmektedir, çünkü teknik ticaret, piyasa çapında bir perspektiften basit alım ve satım stratejisini aşan önemli getiriler sağlamamaktadır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ