Şimdiye kadar, geçen ay Bitcoin'in fiyat geçmişindeki en kötü günlerden bazılarını görmüştü. Ortaya çıkan koronavirüs krizinin ardından, Bitcoin Şubat ayı ortasında 10 bin doların üzerinde bir seviyeden düştü ve 3.600 dolara 12 Mart'ta geriledi.

Şimdiye kadar, geçen ay Bitcoin'in fiyat geçmişindeki en kötü günlerden bazılarını görmüştü. Ortaya çıkan koronavirüs krizinin ardından, Bitcoin Şubat ayı ortasında 10 bin doların üzerinde bir seviyeden düştü ve 3.600 dolara 12 Mart'ta geriledi.

Düşüş, neredeyse tüm kripto para birimlerini etkiledi ve piyasa değerlerinin arttığını gören tek koinler stablecoinlerdi.

Adından da anlaşılacağı gibi, stabilcoinler, “sabitlikleri” nedeniyle tüm kripto para birimleri arasında değerli bir yer bulurlar. Genelde yüksek volatilite seviyesine sahip bir pazarda, trader'lar hızla sallanan bir kripto paradan pozisyonlarını hızla çıkarabilir ve çoğu durumda USD'ye sabitlenmiş daha istikrarlı bir dijital varlıkta fonlarını depolayabilirler.

Kullanımlarına mükemmel bir örnek, geçen hafta pazarın tek bir günde % 50'nin üzerinde çökmesiyle geldi. Yakın tarihli bir rapor, satışların en önemli aşamalarında kısa vadeli trader'ların stablecoinlere döndüğünü gösterdi.

Bu nedenle, toplam piyasa değeri bir ay önce 300 milyon doların üzerinde bir değerin yarısında düşmüş olsa da, en istikrarlı koinler bu şekilde yükseliyor.

CoinGecko'nun verilerine göre, Circle'ın desteklediği stablecoin olan USDC, piyasa değerinde % 55'lik bir artış gördü. 27 Şubat'a kadar USDC'nin tamamı 430 milyon $ 'a eşitti. Bu satırları yazarken, piyasa değeri neredeyse 670 milyon dolara ulaştı. Paxos Standard (PAX) % 9 gibi küçük bir artışla mevcut 230 milyon $ 'lık piyasa değerine ulaştı.

En büyük kazancı % 100'ün üzerinde bir artışla BUSD (Binance USD) oldu. Token, ticaret hacmi - Binance tarafından önde gelen kripto para borsasında mevcut olduğundan oldukça mantıklı görünüyor.

Yukarıdakilere rağmen, True USD, Paxos ve Gemini Dollar piyasa değerlerinde önemli bir değişiklik fark etmedi ve MakerDAO gelecek vaat eden projenin son zamanlarda istikrarsızlığı nedeniyle piyasa değerinde % 30'luk bir düşüş gördü.

Stabilcoin pazarındaki yeni eklemelere rağmen, Tether (USDT) bu yarışta hala lider durumda. En yaygın kullanılanı ve doğal olarak 4,5 milyar doların üzerinde en büyük piyasa değerine sahip. En son fiyat çöküşünden sonra, Tether artık piyasa değerine göre 4. en büyük kripto para birimidir.

Çoğunluk genellikle kullanmayı tercih ettiğinden, USDT ERC-20 işlemleri geçen yıl tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetti. Sonuçta, tüm Ethereum ağının neredeyse % 25'ini kullandılar.

Son zamanlarda, kripto para birimi borsalarındaki USDT ERC-20 bakiyesi geçen ay iki kattan fazla arttı ve 1 milyar dolara yakın durumda.


 Ancak, yeni stablecoinlerin ortaya çıkması yakında Tether'ın pazar üzerindeki hakimiyetini tehdit edebilir. Yakın tarihli bir rapora göre, USDC, PAX, TUSD ve DAI yıl başında transfer sayılarında USDT'yi aşmıştı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ