Bir çok kişiye kripto para dediğinizde size hemen Bitcoin diye karşılık verecektir.

Bir çok kişiye kripto para dediğinizde size hemen Bitcoin diye karşılık verecektir. Bu durum akıllara kripto para piyasasında Bitcoin tekeli var mı var sorusunu getirmektedir.

Kripto para piyasası sadece Bitcoin’den oluşsa idi elbette o zaman Bitcoin tekeli var derdik. Ancak Bitcoin haricinde bugün 12 binden fazla kripto para birimi piyasada yer alıyor. Ayrıca günden güne değişen Bitcoin hakimiyeti de tekelin olmadığının kanıtı.

Sonda söyleyeceklerimizi başta söyledik ama olsun. Biraz da tekel kavramına vurgu yaparak yazımızı sonlandıralım. Monopol olarak da ifade edilen tekel kavramı herhangi bir piyasada bir ürünü üreten ya da pazarlayan  tek bir firmanın bulunmasını ifade eder.

Burada dikkatimizi çeken temel husus bir piyasada bir ürünün tek satıcısı olmasına karşılık çok sayıda alıcısının olmasıdır. Böyle bir durumun yaşanması karşısında bir tekel durumu söz konusu olmaktadır. Tekel oluşturan firma fiyatı istediği şekilde belirlemektedir. Zira fiyat veya satış noktasında rekabet gibi bir durum yoktur.

Bitcoin’de ise durumun yukarıda bahsedilen gibi olmadığını hemen fark etmişsinizdir. BTC lider kripto para birimi olsa da tekel oluşturmamıştır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ