Gelişmekte olan bir kripto paranın yatırımcılar tarafından kabul görüp görmeyeceğini belirleyen bir çok faktör vardır. Bir çok yatırımcı Ripple'ı hızlı işlemler ve bankacılık altyapısı yüzünden kullanıyor. Pokecoin, Dogecoin ve Bitcoin God gibi kripto paralar ise yatırımcıların hiç bir aktif özelliği olmamasına rağmen para kazanmasını sağlayabilir.

Kriptom sitesinde yaklaşık 1,500'den fazla kripto paranın değeri anlık olarak izlenebilir. Ve buna göre kripto para piyasasının toplam market değerini algılar. Yatırımcıların en çok tercih ettikleri 5 kripto parayı bu makalede inceleyeceğiz.

1. Bitcoin (BTC)

Bitcoin, 2008 mali krizinin ardından ortaya çıkacan en popüler ve orjinal kripto para birimi. Satoshi Nakamoto takma adıyla anonim bir programcı ya da bireyler tarafından oluşturulmuş olan kripto para, 2017'de muhteşem bir şekide popülerlik basamaklarında yükseldi.

Ancak, Bitcoin'in  değeri hızlı bir şekilde yükselmesine rağmen, fiyatının hala daha inanılmaz derecede hareketli olması, yavaş oluşu ve işlem ücretleri yatırımcılarını endişelendiriyor.

Önceden belirlenmiş 21 milyon adet dışında şuan hali hazırda madenciliği yapılmış 16 milyondan fazla BTC var.

2. Ethereum (ETH)

Ethereum, kripto toplumunda en popüler ikinci kripto varlık ve sürekli olarak Bitcoin'in rakibi olarak biliniyor.
Ancak Bitcoin'den farklı olarak Ethereum, Google ve Apple gibi üçüncü parti şirketlerle anlaşma sağlayabilecek uygulamaları merkezi olmayan bir şekilde geliştirilmesi için tabiri yerindeyse  "dünya bilgisayarı", yani bir süper ağ olarak geliştirildi.

Ethereum'da geliştirilen tüm uygulamalar, madencilerin ağda yapılan işlem kayıtlarının tutulması karşılığında madencilik ödülü almaları üzerine kurulmuştur.

Ethereum kurucularından Joseph Lubin, Bitcoin'in Blockchain teknolojisinin temelini oluşturduğunu ancak ETH'nin "daha programlanabilir bir kripto para" olma potansiyeline sahip olduğunu savundu.

3. Ripple (XRP)

Ripple, geçici olarak Ethereum'u geride bıraktığı Ocak 2018 tarihinden sonra uzun soluklu bir düşüş yaşadı. Ripple, Ethereum'a rakip görünmesine rağmen farklı bir amaca hizmet ediyor ve aslında SWIFT gibi, bankalar tarafından para transferleri için kullanılan merkezi bir işlem ağı olduğunu biliyoruz.

Ripple ağı üzerinden gönderilen para, bir uçta XRP olarak, diğer ucunda da arzu edilen para birimine dönüştürülür. Ripple ekibi, XRP'nin Bitcoin gibi diğer kripto paralara daha hızlı ve güvenilir bir alternatif sunduğunu iddia ediyor.

4. Bitcoin Cash (BCH)

Ağustos 2017'de çıkan anlaşmazlık sonucunda yeni bir süreçle karşılaştık ve bu sürecin sonunda Bitcoin Cash ile tanıştık. Fork sonucu, yeni özellikler ve yeni bir blok zicirine sahip bir tür alt Bitcoin doğdu.

Bir grup hayal kırıklığına uğramış madenci, yeni yazılıma geçiş yaparak aslında gerçek Bitcoin'in, Bitcoin Cash olduğunu savundu. Söylemesi bile ironik, fakat durum böyleydi. Oluşturulduğu günden bu yana BCH popülerliğini arttırarak her zaman zirvenin yakınlarındaki yerini korudu.

5. Stellar (XLM)

Stellar, yalnızca 2017'de yüzde 29,400 oranında büyüyen kripto piyasasında umut verici bir başarı öyküsüdür. Ripple'nin bir dalı olan Stellar, Ripple ortak kurucusu Jed McCaleb ve eski avukat Jouce Kim tarafından 2014 yılında Ripple ile yapılan anlaşmazlıkların ardından kuruldu.

Tıpkı atası Ripple gibi Stellar hızlı ve etkin para transferleri sunan bir işlem ağıdır. Şebeke tamamen açık kaynaklıdır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ