Bitcoin'deki Yükselişi Tetikleyen Nedenler

Kripto Para Piyasasında Yeni Yükseliş Dalgası

Yıllık bazda Bitcoin ABD doları karşısında %40 arttı. Litcoin ve Ethereum gibi kripto para birimleri ise son dört ayda güçlü kazanımlar elde etti.

Örneğin Litecoin, Ocak ayından bu yana değerinde %208’lük şaşırtıcı bir artış kaydetti. Binance Coin ve Enjin Coin dahil olmak üzere bir çok kripto birimi de  benzer şekilde iyi performans gösterdi.

CoinMarketCap verilerine göre,  Bitcoin 1 Nisan - 3 Nisan tarihleri arasında,ABD doları karşısında %22 artış yaşayarak 4.100 dolardan 5.041 dolara yükseldi. Hafif bir düzeltme yaşadıktan sonra, Bitcoin Ethereum ve kripto para piyasasının geri kalanı yeni bir yükseliş dalgasına hazırlanıyor gibi.

Nisan ayının ilk haftasında Bitcoin’de yaşanan inanılmaz yükselişin dört ana faktör tarafından tetiklendiği iddia ediliyor:

  • 80 milyon dolarlık satış duvarının erimesi ve 4.200 dolar direncinin kırılması
  • 500 milyon dolarlık Bitcoin short’larının likidite olması
  • Bitcoin’in 4.200 dolar seviyesinin üzerinde hiçbir dirençle karşılaşmaması
  • Gizli bir yatırımcının 100 milyon dolarlık Bitcoin satın alması

4.200 $ 'lık direnç seviyesi, Ocak ayından bu yana Bitcoin’in kısa vadeli toparlanması için önemli bir engeldi ve her seferinde bu direncin kırılması girişimi başarısızlıkla sonuçlandı. 4.200 dolarlık direncin bu kez ilk defa başarılı bir şekilde kırılması Bitcoin’i 5.000 dolar bandının üzerine taşıdı.

Bitcoin, Kasım ayının başından bu yana 5.000 ABD doları seviyesini geçmeyi başaramadı. Bitcoin Kasım ayı öncesinde 6.000- 7000 dolar bandında hareket ediyordu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ