Çin’de yasadışı olarak çalışan kripto para borsaları, merkez bankasının ticaret yasağını sürdürmek için yeni adımlar atacağını açıkladıktan sonra yeni bir tehditle karşı karşıya.

Çin’de yasadışı olarak çalışan kripto para borsaları, merkez bankasının ticaret yasağını sürdürmek için yeni adımlar atacağını açıkladıktan sonra yeni bir tehditle karşı karşıya.

21 Kasım tarihli bir açıklamada, Halk Bankası Çin Bankası (PBoC), Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimleri ticareti iddiasında bulunan varlıklara karşı harekete geçeceği konusunda uyarılarda bulundu.

PBoC: Borsalar “derhal elden çıkarılacak”

Hareket, Çin’in blok zinciri teknolojisini kamuoyuna açıklamasını takiben alım satım faaliyetlerindeki artışa cevap olarak gerçekleşti.

Yasadışı ticaret taahhüdünü yerine getirme sözü veren PBoC, yetkisi altında keşfedilen bu tür faaliyetleri “elden çıkarma” sözü verdi.

“Bir kez keşfedildiğinde, derhal elden çıkarılacak ve engellenecek” ifadesi kullanılıyor.

Günümüzde pek çok söylenti meşru kripto para birimi işletmelerinin Çin’de özellikle baskılar yüzyüze geldiği ilgili. Dün dikkatler Binance üzerine yoğunlaşmıştı zira haberler Binance ve Bithumb ofislerine yapılan polis baskınlarına işaret etmişti. Ancak geldiğimiz noktada bu haberlerin doğru olmadığı ifade edildi.

Kripto para piyasası günlük performans

Haber piyasaları son derece kötü etkiledi. Bitcoin yaklaşık yüzde 10 düşerek 7 bin dolar seviyelerine geriledi.

Blockchain Bitcoin değil

Bu arada, Shenzhen şehri, yine PBoC tarafından yönetilen benzer kripto para birimi alım satım işlemleriyle ilgili bir araştırma yaptı. Yine de, Binance CEO'su Changpeng Zhao da dahil olmak üzere yorumcular, soruşturmalara odaklanmasının gerçekten kötü oyuncular olduğunu ve bunun sonuçta faydalı olacağını savundu.

Ancak son açıklamada, PBoC resmi hükümetin blok zinciri lehine ancak kripto para birimine karşı her zamankinden daha net bir şekilde vurgu yaptı.

Yapılan açıklamada “Yatırımcılar blok zinciri teknolojisini kripto para birimi ile karıştırmamaya dikkat etmeli” ifadesi kullanılıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ