Karbon emisyonlarının pandemi sürecinin başlamasından önceki seviyelere yaklaştığı ifade ediliyor.

Karbon emisyonlarının pandemi sürecinin başlamasından önceki seviyelere yaklaştığı ifade ediliyor. Küresel ısınmanın etkisiyle denizlerde de yükseliş söz konusu. Böyle devam ederse Maldivler , haritada silinme tehlikesiyle karşı karşıya.

İklim krizine karşı bilindiği üzere Glasgow’da bir konferans düzenlendi. Zirvede 190 ülkenin kömür kullanımının azaltılması için koalisyon oluşturduğu belirtildi. Dünya çapında 70 kuruluştan yaklaşık 100 bilim adamı tarafından hazırlanan Küresel Karbon Projesi raporuna göre karbon emisyonlarının salgın öncesi seviyelerine geri döndüğü ifade edildi.

Fosil yakıt kaynaklı emisyonlar , geçen yıl salgın kısıtlamalarına bağlı olarak %5,4 düşmüştü. Bu yıl ise %4,1 ile %5,7 artacağı tahmin ediliyor. Diğer taraftan küresel ısınmanın etkisiyle deniz seviyelerininde görülen yükseliş de alçakta kalan yerleşim yerlerini tehdit ediyor.Uzmanlar sorunların çözümü için ortak eylem vurgusu yapıyor.

Şimdi aralarında Ukrayna , Polonya ve Şili’nin de bulunduğu 18 ülkenin 2030-2040 yılları arasında elektrik sistemlerinden kömür çıkarmaya yönelik olarak adımlar atacağı belirtiliyor.

İklim krizine yönelik olarak ülkeler adımlar atarken para projelerininde bu soruna odaklanması gerekiyor. Özellikle küresel iklim krizinde veri boşluğunun doldurulması gerekiyor. Bunun için yeni projelerin geliştirilmesine ihtiyaç var.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ