Bütün hype'a rağmen, kripto para birimi dünyanın birçok yerinde düzenleyici belirsizliğe maruz kalmaya devam ediyor.

Kripto Para Staking Vergi Konusu: Yönetmeliklerde Netlik Yok

Bütün hype'a rağmen, kripto para birimi dünyanın birçok yerinde düzenleyici belirsizliğe maruz kalmaya devam ediyor. Bununla birlikte, ABD gibi ülkeler daha sağlam düzenlemeler getirmek için adımlar attılar, ancak sorunlar devam ediyor. Sadece 2019'da IRS, kripto para birimi işlemlerini uygun bir şekilde bildirmeyenlere 10.000'den fazla 'eğitim mektubu' gönderdiğini iddia etti. Bu, kripto vergisi söz konusu olduğunda gri alanı bir kez daha vurguluyor.

Son zamanlarda, proof of stake (PoS) protokolündeki işlemlerin vergi muamelesine ilişkin tartışmalar gündeme gelmekte. 2014'te Amerika Birleşik Devletleri'nin IRS'si kripto bir para birimi kılavuzu yayınlamıştı. Bu hareket kripto ile ilgili daha iyi düzenleyici anlayışa doğru ilk adım olsa da, 2019'da yakın zamanda açıklanan takip yönergeleri hala birçok soruyu cevapsız bırakıyor. 2014 ilkeleri madencilik ödüllerinin ve “kripto para biriminin adil piyasa değeri” cinsinden tutarın kişinin brüt gelirine dahil edileceğini vurguladı. Bununla birlikte, yönergeler özellikle proof of work sistemine hitap ediyor ve PoS'den alınan ödüllerin farklı muamele görüp görmemesi gerektiği konusunda belirsiz kalıyor.

Devlet kurumları tarafından daha iyi düzenleyici kalkınma için, proof of stake İttifakı gibi savunuculuk grupları, vergi ve düzenleyici politikayı şekillendirebilecek önemli girdiler sağlama ortak amacına Coinbase Custody ve Bison Trails gibi yeni üyeler ekliyor.

On the Brink podcast'inin son bölümünde Castle Island Ventures'ın ortağı Nic Carter, proof of stake odaklı vergi politikasına ilişkin konuları tartışıyor.

Vergi politikasına ilişkin olarak, Nic Carter son derece kritikti, “Kriptodaki birçok şeyde olduğu gibi, düzenleyici bir bakış açısından netlik eksikliği var” diyor.

IRS’nin kriptoyla ilgili rehberliğinin çok “kusurlu” olduğunu ve “proof of stake vergi meselelerinin insanların gerçekten fazla konuşmadıkları bir şey olduğunu vurguluyor. Çünkü bence, biliyorsunuz, bu protokoller için gelirin büyük bir kısmının hükümete sifonlanacağını itiraf etmek istemiyorsunuz. ”

Vergiyi “verimsiz” olarak nitelendirerek, “bu daha zahmetli vergi perspektifi tercih edilirse pay zincirlerinin kanıtı için iyi olmaz” diye de ekliyor. Başkanlık için aday - Andrew Yang'ın federal bir kripto düzenleme çerçevesi önerisi sektör için işleri daha kolay hale getirebilir.

“Şu anda IRS’nin yorumunun, (bununla ilgili açıklığa sahip olmamamıza rağmen) bir proof of stake dünyasındaki çekimlerinizin normal gelir olarak vergilendirileceği gibi görünüyor. Bu bir tür felaket ”

 Vergilendirme konusunda IRS tarafından atılan adımların eleştirel kabulüne rağmen, ABD'deki senaryo diğer birçok ülkeye kıyasla çok daha umutlu görünüyor. Yayınlanan 2019 IRS rehberliği, ABD hükümetinin kripto-vergi politikasını daha da güçlendirebilecek olan “bu alanda ek rehberlik konusunda kamuya açık girdi” olduğunu da vurguladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ