Son yıllarda Ethereum, Bitcoin ve Dogecoin gibi kripto para birimlerine olan ilgi hızla arttı.

Kripto Para Ticareti Ultimate Kılavuzu

Son yıllarda Ethereum, Bitcoin ve Dogecoin gibi kripto para birimlerine olan ilgi hızla arttı. Nedenini anlamak basit. Kripto para, finansal hizmetler sektörünü tamamen değiştirebilecek finansal teknolojide önemli bir gelişmedir.

Ticaret hakkında daha fazla bilgi edinmek ve kripto para birimlerine yatırım yapmak ister misiniz? Bu kripto öğreticisi, başlamak için harika bir yerdir. Bu makale, kripto para birimlerinin temellerini gözden geçirecek ve bunların nasıl alınıp satılacağını gösterecektir.

Kripto Para Birimi Nedir?

Kripto para, elektronik olarak saklanabilen, aktarılabilen ve değiş tokuş edilebilen dijital bir varlıktır ve kriptografi ile güvence altına alınır. Kripto para birimlerinin ayırt edici bir özelliği, dağıtılmış defter teknolojisini  DLT kullanmalarıdır.

Veri deposu veya merkezi yöneticisi olmayan dağıtılmış bir defter, bir bilgisayar ağı üzerinden gerçekleştirilen işlemlerin bir tür bilgi sistemidir. Tüm verilerin web'e yayıldığı göz önüne alındığında, veritabanı "merkezi olmayan" olarak kabul edilir.

Kaç Farklı Kripto Para Birimi Var? Onların Değeri Nedir?

Coingecko'ya  bir pazar araştırması web sitesi göre, 7.500'den fazla benzersiz kripto para birimi halka açık olarak işlem görmektedir. Ek olarak, kripto para birimleri NFT'ler ve DeFi aracılığıyla gelişmeye ve para toplamaya devam ediyor. Coingecko, 29 Mayıs 2021'de tüm kripto para birimlerinin değerinin 1,5 trilyon doların üzerinde olduğunu tahmin ediyor.

Nasıl Kripto Para Satın Alabilirim?

Bitcoin gibi bazı kripto para birimleri fiat para kullanılarak elde edilebilirken, diğer blok zincirleri Bitcoin veya başka bir kripto para birimi  altcoin satın almayı gerektirir.

Kripto para birimleri satın almak için paranızı saklayan web tabanlı bir araç olan bir "cüzdan" isteyeceksiniz. Tanınmış kripto para ticareti web sitesi “eToro”da bir cüzdan oluşturabilir ve orada Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini satabilir, satın alabilir ve takas edebilirsiniz. Kripto para birimleri sunan çevrimiçi brokerler arasında Binance, XTB, FTX, Plus500 ve Admiral Markets bulunur.

VS Ticaretine Yatırım Yapmak - Ana Farklılıklar?

 Hem tüccarlar hem de yatırımcılar finansal piyasalarda para kazanmayı amaçlar. Öte yandan, bu hedefe ulaşma yöntemleri tamamen farklıdır.

Yatırımcılar sıklıkla yıllarca hatta on yıllarca sürecek bir getiri isterler. Yatırımcılar, daha uzun bir zaman ufkuna sahip oldukları için genellikle her yatırımdan daha önemli getiriler beklerler.

Öte yandan, yatırımcılar piyasanın oynaklığından kazanç sağlamayı amaçlıyor. Her ticarette daha küçük karlar arayabilirler ve pozisyonlara daha sık girip çıkmaya daha meyillidirler .Bu yüzden düzenli olarak çok sayıda işlem yaparlar).

Spot Piyasa Nasıl Çalışır?

Finansal ürünler spot piyasada “anında teslim” karşılığında alınıp satılmaktadır. Spot piyasada işlemler “yerinde” tamamlanır. Bir ürünün mevcut piyasa fiyatı, işlemler hızla tamamlandığı için sıklıkla spot fiyat olarak anılır.

Marj Ticareti Nedir?

Marj ticareti, üçüncü bir taraftan borç para almayı içeren bir ticaret türüdür. Gerçekte, hem olumsuz hem de olumlu sonuçlar, marj ticareti ile çarpılır. Marj hesapları, tüccarlara likiditeyi artırır ve ayrıca bazı karşı taraf risklerini azaltır.

Türev Piyasası

Türev olarak bilinen finansal varlıklar, değeri başka bir varlığa dayalı olanlardır. Yalnızca bir öğe veya bir varlık koleksiyonu olabilir. En yaygın türler hisse senetleri, piyasa endeksleri, ETF'ler, emtialar ve kripto para birimleridir.

Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Bir tür türev sözleşmedir. Bir vadeli işlem sözleşmesi aracılığıyla bir varlığın gelecekteki değerine bahse girebilirsiniz. Tarafların, sona erme tarihi olarak bilinen işlemin daha sonra biteceğine karar vermelerini gerektirir.

Sürekli Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Sürekli vadeli işlem sözleşmeleri, bir tür gelecek sözleşmesidir. Standart vadeli işlem sözleşmelerinden farklıdırlar çünkü son kullanma tarihleri yoktur. Bu şekilde, yatırımcılar, vade sonu endişesi olmadan dayanak varlık için fiyat tahminleri yapabilirler.

Kaldıraçlı Tokenler Nasıl Çalışır?

 Kaldıraçlı tokenler, sizi kaldıraçlı bir pozisyonun olağan tehlikelerine maruz bırakmadan, kaldıraçlı maruz kalma ile kripto para birimi fiyatına erişmenizi sağlayan alınıp satılabilen emtialardır. Finansman, tasfiye, marj ve teminat ihtiyacını ortadan kaldırır. Blockchain teknolojisi, kaldıraçlı tokenler gibi son teknoloji finansal araçlar üretti.

Kripto Para Fiyatları Neden Dalgalanıyor?

Kripto para birimlerinin fiyatlandırması arz ve talebe dayalıdır. Bir kripto para biriminin fiyatı, artan arza yanıt olarak düşerken artan talebe yanıt olarak artacaktır. Çok çeşitli faktörler arz ve talebi etkileyebilir. En önemli faktörlerden bazıları aşağıda listelenmiştir:

*Ekonomik Değişimler

*Medyaya maruz kalma

*Hükümet düzenlemeleri

*Yatırımcı tutumu

Kripto Para Ticareti Yapmaya Nasıl Başlayabilirim?

Ticarete başlamaya karar verdiyseniz, aşağıdakileri göz önünde bulundurun.

Ticarete başlamak için paraya ihtiyacınız olacak. Hiç birikiminiz yoksa ve kaybetmeyi göze alamayacağınız parayla işlem yapmaya başlarsanız, bu sizin için önemli bir olumsuz etki yaratabilir. hayatımız. Ticaret yapmak kolay değildir ve çoğu yeni başlayan tüccar kırmızıya döner. Alım satım için ayırdığınız para muhtemelen hızlı bir şekilde harcanacak ve kayıplarınızı telafi edemeyebilirsiniz. Bu nedenle, durumu ölçmek için küçükten başlamak en iyisidir.

Ayrıca tüm ticaret stratejinizi de düşünmelisiniz. Finansal piyasalarda para kazanmak söz konusu olduğunda çeşitli seçenekler mevcuttur. Mevcut zamanınıza ve çabanıza bağlı olarak, finansal hedeflerinize ulaşmak için çeşitli stratejiler arasından seçim yapabilirsiniz.

Kripto Fonları

Daha pasif bir şekilde kripto para birimi fonlarına yatırım yapmak isteyen bireyler içindir. Esasen, bunlar kripto para birimine dayalı yatırım fonlarıdır.

Bu yatırım tekniği ile yatırımcılar çeşitli kripto para birimlerine erişebilmektedir. Portföy, önemli kripto para birimlerine maruz kalıyor ve piyasa değerine göre ağırlıklandırılıyor.

Avantajlar

En dikkate Değer Faydalar Aşağıdakileri İçerir:

*Daha fazla oynaklık

*Kripto para birimleri ticareti yapmak için türevleri veya vadeli işlemleri kullanarak, ilk koyduğunuzdan daha büyük bir miktar para ile ticaret yapmak için “kaldıraç” kullanabilirsiniz.

*Düşük minimum yatırımlar

* Gündüz ve gece ticareti

*Ucuz işlem maliyetleri

 Kripto Para Ticareti Riskleri

Kripto para birimleri ticareti, diğer tüm yatırım veya ticaret biçimleriyle aynıdır. Kripto para ticaretiyle ilgili iki önemli risk aşağıda listelenmiştir:

Volatilite riski, kripto para birimlerindeki fiyat hareketleriyle ilişkili risktir. Kripto para fiyat oynaklığı ticaret fırsatları sunsa da, aynı zamanda bir sorun da olabilir. Fiyatlar yanlış hareket ederse, tüccarlar önemli mali kayıplara uğrayabilir. Hesabınızda herhangi bir zararı karşılayacak kadar paranızın olmaması durumunda işlemleriniz otomatik olarak iptal edilir.

Kaldıraç, hem ticari kazançları hem de kayıpları artırma potansiyeline sahiptir. Yüksek kaldıraçla işlem yaptığınızda yanlış yönde küçük bir fiyat değişikliği bile size çok pahalıya mal olabilir.

Son düşünceler

Anlaşılması gereken kavramların sayısı göz önüne alındığında, kripto para ticareti yapmaya başlamak zor olabilir. Bu kılavuzu okuduktan sonra, kripto para ticaretinde biraz daha rahat hissedeceksiniz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ