Türkiye kripto para yasası için hazırlık yapıyor. Konuyu geçen haftalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamıştı.

Türkiye kripto para yasası için hazırlık yapıyor. Konuyu geçen haftalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamıştı. Kripto para düzenlemesinin ilerleyen günlerde meclisin gündemine gelmesi bekleniyor.

Yapılacak olan çalışma ile kripto para birimlerinin yasal çerçevesinin net bir şekilde oluşturulması bekleniyor. Bu bağlamda sektör temsilcileri ile uzmanların görüşlerine başvurulacak. Çalışma ile aynı zamanda yatırımcıların karşılaşabileceği sorunların giderilmesi için titiz bir inceleme yapılacak.

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Ak Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş, sektörün önde gelen isimleriyle ilk teması internet ortamında kurdu. Yüz yüze yapılacak olan görüşmelerin ardından konunu Meclis gündemine gelmesi planlanıyor.

Kripto para yasa taslağının derinlemesine müzakere edilmesi için alt komisyon kurulması ihtimali de bulunuyor. Komisyon safhasında sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve mağduriyet yaşayan yatırımcıların dinlenmesi planlanıyor.

Yatırımcıların mağduriyet yaşamaması için titiz bir çalışmanın yürütüleceğinin belirtildiği açıklamada böylece kara para aklama gibi suçların önünün kesilmesi de hedefleniyor.

Teklife son şekli Plan ve Bütçe Komisyonu verecek. Kripto para düzenlemesinin bu yasama yılı içerisinde hayata geçirilmesi planlanıyor. Böylelikle Türkiye’de kripto paraların yasal zemini de oluşmuş ve yatırımcılar rahat bir şekilde yatırımlarını yapmış olacak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ