Kripto para yatırımcısının en çok motive eden unsurun ne olduğunu sorsak muhtemelen çoğumuz kâr deriz.

Kripto para yatırımcısının en çok motive eden unsurun ne olduğunu sorsak muhtemelen çoğumuz kâr deriz. Kâr ve kazanç elde etme duygusu kuşkusuz Bitcoin ve kripto para yatırımcısının en önemli itici gücünü oluşturuyor.

Kâr kavramını Mahfi Eğilmez Ekonominin Temelleri isimli kitabında şu şekilde açıklıyor: Kâr bir faaliyetin gerçekleşmesi sonucunda elde edilen gelir ile faaliyet için yapılan giderler arasındaki fark olarak tanımlanmaktadır. Ekonomi biliminde üretim faktörlerinden biri olarak kabul edilen girişimciliğin üretimden aldığı pay olarak ifade edilir.

Girişimci üreteceği ürün için yapacağı masrafları ve o ürünü sattığında ne kadar gelir sağlayacağını önceden hesaplar. Yapılan hesapta her zaman için ürün maliyetinin ürün satış gelirlerinin altında kalması gerekiyor. Aksi takdirde işletmeci zarar edecektir. Bu bağlamda kâr, girişimcinin toplam satışlardan, üretim faktörlerinin karşılığında ödediği ücret, faiz ve rantın çıkarılmasıyla hesaplanır.

Bitcoin ve kripto para piyasasında kâr elde etme durumu olmasaydı yatırımcılar bu alana girmezdi. Bu alanda yatırımcının çok büyük bir masrafı da bulunmamaktadır. Bu çerçevede bir kripto para borsasında hesap açtıran bir kripto para borsasında hesap açtıran bir kişinin yapacağı masraf sadece kripto para alımında ödeyeceği işlem ücretidir.

Ortaya çıktığı günden bu yana Bitcoin ve kripto para birimleri yatırımcısına önemli kârlar sağladı. Halen de sabredene önemli ölçüde gelirler kazandırıyor. Bu itici güç olduğu müddetçe de kripto para piyasasına çok daha fazla ilgi olacaktır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ