Tam da Bitcoin’in yaygınlaşmasının sıkça konuşulduğu bu günlerde Bitcoin ve diğer kripto değerler muazzam bir şeyi sunuyor: özel banka kuruluşlarından kurtularak ekonomik bağımsızlığa ulaşma fırsatı.

2008’de Bitcoin hakkında resmi açıklama yayınlandığında özünde işte tam da bu özelliği yatıyordu. Birebir işlem yapılmasına olanak sağlayan ve blok zinciri olarak bildiğimiz bir nevi kamusal muhasebe defteriyle merkezsizleştirilmiş bir dijital para birimi. Blok zinciri de herkese açık olan bu "muhasebe defterinin" her işlemi şifreli bir şekilde tutmasını sağlıyor. Bu da herhangi bir aracıya ya da bankaya duyulan ihtiyacı tamamen ortadan kaldırdı. 

Yaklaşık 10 sene içerisinde ufacık olarak nitelendirdiğimiz şeyler baştan aşağıya bir değişime uğradı. Geçtiğimiz iki haftada Bitcoin tarihinde görülmemiş inanılmaz bir yükselişe tanık olduk. Bu hafta başlarında değeri 11.000$'a ulaştı. Dün 15.000 $'a.

Bitcoin’in sürekli yükselişte olan değeri aslında büyük finans kuruluşları tarafından fark edilmedi değil. Tabii bu konuda görüşler farklılık gösterse de Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin CME ya da NASDAQ’a benzetilmesi önümüzdeki birkaç senenin çok büyük gelişmelere gebe olduğunu da gösteriyor. 

Büyük finans kuruluşları piyasaya girmeyi planlarken, insanlar çoktan kripto paraların devrim niteliğinde bir teknoloji olduğunu keşfettiler. Bitcoin’i, Ethereum’u ya da başka sanal paraları, anonim işlemler yapmaya fırsat sunan sistemleriyle kullanıp buralara yatırım yapan insanlar, bankaların üzerlerinde kurmuş olduğu tahakkümü kırdılar.

Finansın geleceği
Uzaktan gelen güçlü ayak seslerini duyabildiğimiz gibi saygı duyulan ve kendini ispatlamış bu sanal paraların değerinde yaşanacak potansiyel bir artış şüphesiz ki herkesin hoşuna gidecektir.

Redacted Tonight’tan Lee Camp’in RT’de Halk Bankası Enstitüsü müdürü Walter Mcree’yle yaptığı bir röportajda, Mcree, kripto paraların insanlara yatırım yapmak için yepyeni bir yol sunduğunu ve özel bankalara bir alternatif oluşturduğunu söyledi:

“Hepimizin maruz kaldığı özel sermaye kontrolüne bir alternatifin oluşması çok heyecan verici bir durum. Bitcoin ve benzer blok zinciri teknolojisi eski tamamlayıcı paralara benzer bir evrim geçiriyor. Çok açık bir şekilde söylenebilir ki topluluklara kendi izole ekonomik gücünü kazandırmayı temsil ettiği ortada.”

Aynı zamanda Mcree’ye göre Bitcoin’e yönelmiş olan bu büyük ilgi, önümüzdeki yıllarda büyük finansal kurumların da kripto paraları benimsemesine yol açacak. Ama bir yandan da Bitcoin benzeri kripto paraların önümüzdeki yıllarda dolarla bir yarış içerisine girebileceğini belirtmekte.

“Kesinlikle çok heyecan verici bir manzara. Elbette para piyasalarına entegre olma halini ne kadar ileri götüreceklerini zamanla göreceğiz. Büyük bankaların kendi versiyonlarını oluşturmaya çalıştıklarını ve Amerikan dolarının yerine en azından şu anda geçemeyeceğini biliyorum. Yuan ve diğer paralar için durum daha farklı olabilir. Genel anlamda Bitcoin ve diğer kripto paralar gösterdi ki gelecekte onların pek çok varyasyonlarını görebiliriz."

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ