1 haftayı daha geride bırakırken, bu hafta kripto paralarde nelerin yaşandığını sizler için derledik.

Kripto paralarda bu hafta neler yaşandı?

Fiyatlar

Bitcoin bu hafta %16 lık bir artışla 9.000$ seviyelerine yükseldi. Fakat o seviyede çok fazla tutunamadı şuan ise fiyat 8500$ civarlarında dolaşmakta. Bu, tüm kripto para piyasasında Bitcoin fiyatlarının yükselişi ile beraber artış gözlemlendi. Altcoinler de düşüş trenlerini kırarak güzel oranlarda yatırımcılarına kâr bıraktı.

Fundstrat’ın CEO su Thomas Lee, Bitcoin'in fiyat tahminini 28 Mart 2020'ye kadar 91.000$ seviyelerine ulaşacağını ön gördü ve ayrıca Bitcoin'in ayı trendinin sona erdiğini söyledi. Morgan Stanley, Bitcoin’i dot.com balonuna benzetiyordu ve çöküşünün de benzerlik gösterdiğini söyledi.

Ethereum bu hafta %4 artarak 539$ seviyesine yükseldi. EOS'un Ethereum dan ayrılışının G20 ile üst üste denk gelmesinden dolayı Ethereum fiyatları 450$ seviyelerinin altına kadar gerilemişti.

Bütün kripto pazarı bu hafta totalde %10 arttı. Fakat haftanın son gününde bu yükseliş yerini durgun bir piyasaya bıraktı.

Regülasyonlar

Reklam yasakları bu hafta gündendeydi. Twitter bu hafta, kripto para birimi reklamlarının yasaklandığını duyurdu. Bu, geçen hafta Google’dan benzer bir yasak gelmişti. Rakip olan Facebook ise, kripto para reklamlarını Ocak ayında yasaklamıştı.

Petro Yasağı: Donald Trump, bu hafta ABD sakinlerinin Venezüella’nın “Petro” ile ilgili işlemlerini yapmasını yasaklayan bir icra kararını imzaladı. Şu anda bunun nasıl uygulanacağı belirsiz. Petro, 5 milyar dolar değerindeki market artışından sonra birçok engelle karşılaştı. Başkanın desteğine rağmen Venezuela Kongresi tarafından yasadışı ilan edildi. 

G20, Temmuz ayına kadar yayınlanacak olan kripto paralarla ilgili bir Rapor için çağrıda bulundu. Kripto para birimleri ile ilgili G20 ülkelerinden karışık tepkiler geldi. Brezilya gibi bazı ülkeler, kripto para birimlerini düzenlemeyeceklerini şimdiden duyurdular. Bu durum, kara para aklamayı önlemek isteyen hükümetler için büyük bir endişe kaynağı yarattı.

Hong Kong bu hafta çok beklenen Black Cell ICO'yu yasaklayacağını duyurdu. Tekrarlanan uyarılara rağmen, bu Hong Kong daki ilk fiili yaptırım eylemiydi. Bu, durum Hong Kong vatandaşların ve yatırımcıların kripto pazarlarına katılmak için kullandıkları birçok geçici çözümü gerekçe göstererek yerel haber raporlarının topukları üzerine geliyor.

Bitstamp Satılıyor

Lüksemburg menşeili borsa olan ve 2011 yılından beri hizmet veren hatta Mt.Gox'un alternatifi olarak zamanında kurulmuş olan en köklü ve güvenli borsalardan biri Bitstamp 400 milyon dolar gibi bir bedel karşılığında Güney Koreli yatırımcılara satılacak.

Bazı Twitter kullanıcıları, satış haberini kötü bir haber olarak gördüler. Bu kullanıcılar genellikle Güney Kore’nin yasalarını bilmediklerini, olası bir kripto düzenlemesi nedeniyle borsayı kullanmayı bırakabileceklerini ifade ettiler.

Peki Market Nereye Gidiyor?

Arkadaşlar olumlu haberler gelmedikçe kripto paraların market hacminin artışını beklemek çok doğru olmasa gerek. Mesela gelen kötü haberler ile nasıl düşüler yaşanıyorsa güzel haberler aldığımızda da yükselişler göreceğimizden eminim. CME Bitcoin Futures nasıl Bitcoin fiyatlarını 5000$ seviyesinden 20.000$ seviyelerine kadar çıkarttıysa güzel haberler ile ve etkili haberler ile çıkışlar devam edecektir. G20 zirvesinden çıkan güzel haberler Bitcoin fiyatlarını 7200$ dan 9140$ seviyelerine kadar taşımıştı. İyi haberler gelmeye devam ettikçe çıkacak kötü haberlerle ise kayıp yaşamaya devam edeceğiz. Lütfen haberleri takip edin ve piyasanın haberleri nasıl yorumladığına dikkat edin.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ