Kripto para marketi hacmi 800$ milyar dolara ulaştı. Yaklaşık olarak 8 yıl gibi bir sürede istikrarlı bir şekilde büyümeye devam etmekte. Marketteki Bitcoin Dominance (baskınlık) yüzdesi epey azalmış durumda. %35.6 seviyelerine gerilemesindeki sebeplerden birtanesi tahmin edebildiğiniz gibi Ripple (XRP). Yılbaşından bu yana çok büyük artışlar ile 0.006$ seviyesinden 3.18$ seviyesine geldi ve 2017 deki en çok artış yaşayan coin oldu. 


Dikkatimi çeken bir diğer konu ise madenciliği yapılabilen coinlerin hacimleri ve USD pariteleri düşerken, madenciliği yapılmayan ve algoritmaları hazırlanırken coinleri üretilmiş olan kripto paraların hepsinde bir artış vardı. Tahminimce, sistemsel olarak "pump" yapıldı. Birkaç gün sonrasındada madenciliği yapılan coinler artışa geçti ve diğer coinlerin hepsi inanılmaz değerler kaybetti. Ripple 3.2$ seviyelerinden 2.1$ seviyelerine kadar geriledi. Daha sonra tepki alışlarıyla birlikte hacmini korumayı başardı. Ripple, Cardano, Stellar Lumes, TRON gibi kripto paraların totalde üretilmiş olan sayısı ile markette dolaşan miktarları arasında farklılıklar var. Ne demek istiyorum gelin beraber bakalım.

Örneğin Ripple (XRP), şuanki market hacmi 122$ milyar ve dolanımda olan kaynak sayısı yani coin sayısı ~39 milyar adet fakat Totalde ki coin sayısı 100 milyar adet. Piyasada sadece %39'u dolanımda yani buda demek oluyorki yeni Ripplelar piyasaya girebilir. Peki girince bu Ripple fiyatını nasıl etkiler?

Cardano, 45 milyar olarak üretilmiş fakat coinlerin bir kısmı ya yakıldı yada gönderi yapılırken sıkıştı, ve kendini yok etti. Dolanımda olan sayı ise ~26 milyar adet. Yani 5 milyar adet daha Cardano piyasaya giriş yapabilir. Ripple kadar riskli olmasada bununda fiyatlara etkisi olacaktır.

Bu durum Stellar Lumes için çok daha berbat durumda, ~18 milyar adet dolanımda iken geriye kalan ~86 milyar adet daha piyasaya sürülmemiş ve buda büyük bir risk taşıyor. 

Son günlerin gözdesi TRON ise ~66 milyar adet dolanımda iken ~36 milyar adet piyasaya giriş için beklemekte. Bu durumlar benim değerlendirmeme göre çok riskli durumlar.

Neden risk olarak görüyorum? Öncelikle geriye kalan Ripple lar nerede tam olarak bilmiyoruz kendileri ESCROW da yani emanetçide olduğunu söylüyor. Escrow ile ilgili makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

Yani bu şu anlama geliyor, escrow onay vermeden bu arkadaşlar ellerindeki geriye kalan coinleri piyasaya süremezler fakat Mt.Gox olayını hatırlarsak Mark Karpeles 800.000 BTC hacklendi diyerek ortalıktan da kaybolmayarak pişkin pişkin dolanmıştı. İşin kötü yanı haberlerde bile Ripple CEO su dünyanın en zengin 14. kişisi gibi haberler yayınlanmaya başladı. Elindeki Rippleları satsa acaba market hacmi nereye gidecek yada XRP/USD paritesi nekadar azalacak.

Diğer coinler içinde aynı şey geçerli, bildiğiniz gibi artık bu bir furya ilk yapan kazanıyor aslında. Bitcoin bir ilk tamam bu coinlerle Bitcoin'i karşılaştırmamız doğru olmaz fakat Satoshi şuan dünyanın belkide en zengin insanı. Yada Ethereum, 2015 te duyuruldu ve 2017 yılına gelindiğinde Vitalik çok fazla Ethereum elinde bulundurduğu için dünyanın en zengin kişilerinden. Yada Litecoin, Charlie Lee de elindeki tüm Litecoinleri sattığını duyurmuştu. Kripto paraların ICO lardan çokta bir farkı olmadığını görüyoruz aslında. Büyük bir market crash yaşanmaz umarım çünkü bu sistem nekadar teknolojik olarak ilerde olsada sanki dünya genelinde insanların elindeki parayı almak için yapılmış bir sistem olarakta görülüyor. Umarım kripto para dünyası aynı şekilde devam eder ve kimse madur olmaz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ