Kripto para birimlerinin geleneksel para birimlerinden farklı bir yapıya sahip olduklarını görüyoruz.

Kripto para birimlerinin geleneksel para birimlerinden farklı bir yapıya sahip olduklarını görüyoruz. Yazımızda bu konuya biraz değinmek istedik.

Dolar, Euro veya Türk Lirası olsun ismi fark etmez, geleneksel para birimleri merkezi bir otoriteye dayalı olup Merkez Bankası tarafından basımı yapılır, Kripto para birimlerine bakıldığında ise madenciler olarak bilinen bir grup tarafından üretilmektedir ve herhangi bir merkezi otoritenin denetimi altında değildir.

Geleneksel para birimlerine bakıldığında bazı koşullara bağlı olduklarını görüyoruz. Bu koşullar ise devletin durumu, ülke içerisindeki enflasyon, ticaret, krizler, uygulanan politikalar gibi ekonomik koşullardır. Kripto para birimleri ise bağımsız olduklarından dolayı fiyat ve dalgalanmalarını belirlemek oldukça zordur.

Gizlilik açısından bakıldığında ise geleneksel para birimleri ile kripto para birimlerinin ayrıldığını görüyoruz. Geleneksel bankacılık sisteminde üçüncü kişilerin bilgilere erişmesine bir sınırlandırma getirilmekte ve bu sayede gizlilik düzeyine ulaşılmaktadır.

Kripto para topluluğu şifreli para birimlerinin bölünebilirlik, taşınabilirlik ve değiştirilebilir olma gibi temel para özellikleri açısından farklılıklar gösterdiklerini özellikle vurgulamakta ve bu özelliklerin kripto para geleneksel para birimlerinden daha üstün konuma getirdiğini belirtmektedirler.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ