Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından yaptırımlar ardı ardına gelince bütün gözler bir anda kripto para piyasasına çevrildi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından yaptırımlar ardı ardına gelince bütün gözler bir anda kripto para piyasasına çevrildi. Yaptırımlar genişleyip oligarkları da vurunca oligarkların kripto para kullanımı da gündeme geldi.

Konuya vurgu yapan isimlerden biri Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde oldu. Lagarde yaptığı açıklamada kripto para birimlerinin bazı Rus vatandaşlara getirilen yaptırımları delmek için kullanıldığını vurguladı.

 Lagarde uyarılarına bir yenisini ekleyerek kripto para platformlarının bu suça ortak olmaması gerektiğine vurgu yaptı. Lagarde kripto para alım satımı işlemi yapan ve bunula ilişkili hizmet sunan tüm şirketlere açıkça yaptırımları delmede suç ortağı olduklarını gösteren adımlar attıklarını belirtti.

Lagarde’ın açıklamalarından hareketle son günlerde kripto para piyasasına yönelik olarak bu tür açıklamaların yoğunlaştığını görüyoruz. Ancak Rusya’nın rezervlerinin yarısından fazlasına bloke konulmuşken böylesi açıklamaların kripto para birimlerini kötülemek için yapıldığını düşünüyoruz.

Kripto para piyasasını yaptırımlar delindiği gibi asılsız ithamlarla suçlamak da doğru değil. Zira şu ana kadarki tecrübeler gösteriyor ki, kripto para piyasasının kara paranın aklanmasında kullanılması oranı bile son derece düşük. O yüzden Lagarde’ın eleştirilerinin doğru olmadığı kanaatindeyiz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ