Kripto paralara en çok katkı sağlayan şey, aynı zamanda en büyük engel mi?

Kriptoparalar günümüzde çok büyük gündem oluşturmakta, herkes tarafından konuşulmaya başlanmıştır. Bunun sayesinde de piyasaya daha fazla kişi gelmekte ve bu paraları-özellikle Bitcoini- daha değerli hale getirmektedir.

Ancak bu piyasaya yeni girip, voliyi vurup kaçalım düşüncesine sahip olan aslında ve aslında üretimle değil, borsa spekülasyonlarına kazanç oluşturan bu insanlar, bu kriptoparalara da önemli bir problem oluşturmaktadır. O da bu paraların harcanmaması, günlük hayata dahil olmamasıdır.

Baktığımız zaman Dünya tarihinde birçok krizin veya balon diye tabir edilen ekonomik durumların altında yatan sebep, o pazardaki ürünün artık ihtiyaçlara sebep olmaması, arzın kısılması ya da borç verilen kesilen kesimin borcu karşılayabilecek gelirde olmamasıdır.

Örnek olarak lale balonu dediğimiz şey bir dönem furyasıyla alınmış Hollanda'da çok fazla değerlere ulaşmış bir ürünün bir anda hiçbir ilgi çekmemesiyle sonuçlanmıştır ve tarihin en büyük balonlarından birisidir. Bunun sebebi öncelikle lalenin kimse tarafından kullanılacak bir araç değil sadece yatırım amaçlı alınmasıdır. Ancak lale soğanları da çürüyüp işlevsiz hale gelebildiği için insanlar buna temkinli hale gelmiştir.

Bir diğer örnek büyük buhrandır ki bu da para arzının çok fazla olması sonucu ABD ve Avrupa'dan başlayıp Dünya'ya yayılmış ve tarihin en büyük krizi olmuştur. Burada oluşan enflasyonlardan dolayı paranın kıymeti kalmamış bu yüzden de ticaret ve alım-satım zorlaşmıştır. Buda ekonomiye daha çok zarar vermiştir.

Son olarak Mortgage krizinde ise bankalar Mortgage kredilerini, bu kredileri ödeme gücü olmayan kişilere vermiş ve bunun sonucunda oluşan borçları tahsil etmede yaşanan sıkıntılardan dolayı kriz çıkmıştır.

Bu 3 krize bakarsak eğer,temel probemin aslında kullanılan ürünün işlevsizleşmesi veya işlevsizliğinin farkına varılmasıyla oluştuğu görülebilir. Lale çılgınlığında lalelere verilen gereksiz değerler, Büyük Buhran'da gereksiz yüksek para arzı, Mortgage'da oluşan kredi müşterilerinin gereksiz artması...

Günümüzde baktığımızda kriptoparaların gündeme gelmesi ve konuşulması heyecan vericidir. Ancak burada asıl önemli olan konıuşulması değil, konuşurken ne söyledikleridir. Yaptığım veya yapılan birçok konuşmanın içinde geçen şey şudur "Ya 1 ay önce alsaydık şimdi 3000 lira kazanmıştım.". Bu konuşmalardadn etkilenerek, daha fazla insan da çok geç olmadan bu işe gireyim düşüncesinde olduğu için aslında kriptopkaralara yarayan şey aynı zamanda ona zarar vermektedir.

Çünkü bu oluşan yüksekdeğerbitcoinlerin el değiştirmesinden çok daha fazla elde tutulmasına, ekonomiye katılmamasına ve bunun sonucunda şişmeye sebep olmaktadır.

Eğer ki insanlar bir gün biz de sakalımızı bulalım diye bu işe girmek yerine, swift mwift ile uğraşmadan çok ucuza para transferi yapabilmekteyim bana kriptopara lazım diye bu işe el atarsa, o zaman kriptoparalar asıl değerini bulur.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ