Bitcoin bu hafta yükselen dolar ile rekabet etmek zorunda kaldı. Kripto para birimi tipik olarak dolar ile ters bir ilişkiye sahiptir, bu nedenle doların son iki gündeki yükselişi, Bitcoin'in değerinde bir geri çekilme olarak kendini gösterdi.

Bitcoin %7,9 düştü ve 26.817 dolardan işlem görüyor. Lihtenştayn Prensliği'nin yakında devlet hizmetleri için ödeme olarak kabul edeceği haberi bile piyasa değerine göre en büyük kripto para biriminin bu hafta Ethereum'dan daha büyük bir kayıp kaydetmesini engelleyemedi.

Bitcoin bu hafta yükselen dolar ile rekabet etmek zorunda kaldı. Kripto para birimi tipik olarak dolar ile ters bir ilişkiye sahiptir, bu nedenle doların son iki gündeki yükselişi, Bitcoin'in değerinde bir geri çekilme olarak kendini gösterdi.

Bitcoin, Doların Gücü ve Soğuma Sıraları Etkinliği Ortasında İki Ayın En Düşük Seviyesine Ulaştı

Bitcoin, bu sabah erken saatlerde doların güçlenmesi ve Ordinals heyecanındaki soğuma nedeniyle iki ayın en düşük seviyesi olan 26.188 dolara düştü. Doları diğer küresel rezerv para birimleri karşısında değerlendiren dolar endeksi (DXY), Perşembe günü güçlü bir yükseliş kaydederek aylık zirvelere doğru ilerliyor. Genellikle dolar ile ters bir ilişki içinde olan Bitcoin, doların yükselişinin ardından zayıflık göstermeye başladı ve 27.000 doların altına düştü.

Blockchain analisti Domo'nun Dune panosuna göre, Ordinals NFT'leri için Bitcoin kullanımı da yavaşlıyor gibi görünüyor, ticaret hacmi 11 Mayıs'ta %50 düştü ve Mayıs ayının büyük bölümünde aralığının çok altında kaldı.

BitInfoCharts'ın verilerine göre, Bitcoin işlem ücretleri de Salı günü ortalama fiyatın 31,14 dolara ulaştığı iki yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu rakam şimdi 10 doların altına geri döndü.

Ethereum yedi gün içinde %5,8 düştü ve şu anda 1.800 dolardan el değiştiriyor. Genel olarak konuşursak, piyasa genelinde hasarın hafif olduğu bir haftadaki daha hafif düşüşlerden biri.

Bu hafta %8'den fazla düşüş gösteren kripto para birimleri arasında %11,5 düşüşle 0,856058 ABD Doları olan Polygon (MATIC), %11 düşüşle 15,01 ABD Doları olan Avalanche (AVAX), %11,8 düşüşle 1,85 ABD Doları olan Toncoin (TON) yer alıyor.

Haberlerde Neler Var?

Pazartesi günü, Amerikan kripto borsası Bittrex, Bölüm 11 iflas başvurusunda bulundu. Haber, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) şirketi bir aracı kurum, borsa ve takas ajansı olarak kaydolmamakla suçlamasından ve ajansın 2017 ile 2022 arasında en az 1,3 milyar dolar yasadışı gelir elde ettiğini söylemesinden haftalar sonra geldi.

Mart ayında Bittrex, CEO Richie Lai'nin kararın gerekçesi olarak "mevcut ABD düzenleyici ve ekonomik ortamını" göstermesiyle birlikte ABD operasyonlarını sonlandırdığını açıklamıştı.

Alım-Satım Şenliğine katılmak için ByBit Hesabınızı Bu linkten açabilirsiniz.  Bu bağlantı ile kaydolduğunuzda ve işlem yaptığınızda 100 $'a kadar Bonus kazanın!

Çarşamba günü Washington'da yapılan bir duruşmada, Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörler, dijital varlıklar için yeni düzenlemeye ne ölçüde ihtiyaç duyulduğu konusunda ortak bir zemin bulamadılar. Ana zorlukları, bir tokenin bir menkul kıymet veya emtia olarak kabul edilip edilmeyeceğine karar vermektir, eğer birincisi ise, düzenleyici yargı yetkisi SEC'e verilir, ikincisi ise, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonuna (CFTC) gider.

Aynı gün, Teksas milletvekilleri, ezici bir çoğunlukla, eyaletin Haklar Bildirgesi'nde insanların dijital para birimlerine sahip olma, tutma ve kullanma hakkını içerecek şekilde bir güncelleme lehinde oy kullandı. Yine de kabul edilmesinden çok uzun bir yol var ve hala Meclis'te, Senato'da bir ve bir halk oylamasında bir oy daha geçmesi gerekiyor.

Nihayet Perşembe günü ABD Ticaret Odası, SEC'i dijital varlık endüstrisine yönelik yaptırım yoluyla düzenleme yaklaşımı nedeniyle eleştirdi. Menkul kıymetler düzenleyicisinin kurallarını açıklığa kavuşturması için borsanın devam eden mahkeme dilekçesinde Coinbase'i desteklemek için bir dostane brifing verdi.

Oda, "SEC, gelişigüzel, yaptırıma dayalı bir yaklaşım uygularken, dijital varlıklar üzerinde kapsamlı bir yetki iddiasında bulunarak suları kasıtlı olarak bulandırdı. Bu düzenleyici kaos tesadüfen değil, tasarım gereğidir." vurgusu yaptı

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ