Kripto para piyasası son zamanlarda honeypot isimli dolandırıcılık yöntemiyle adeta şok yaşıyor.

Kripto para piyasası son zamanlarda honeypot isimli dolandırıcılık yöntemiyle adeta şok yaşıyor. Kripto para yatırımcılarının özellikle bu yönteme dikkat etmeleri gerekiyor. Peki nedir bu honeypot dolandırıcılığı?

Honeypot Dolandırıcılığı Nedir?

Honeypot Türkçe’de bal küpü anlamına gelen bir kelime. Kripto para piyasasında bir dolandırıcılık yöntemi olarak özel bir anlama kavuşmuş durumda. Honeypot bilgi sistemlerine erişme imkanı elde eden saldırganları ya da kullanıcılar hakkında bilgi toplamaya yarayan tuzak sunucuları ifade ediyor.

Son zamanlarda kripto para piyasasında sıkça rastlanan bu dolandırıcılık yönteminin en son örneği DogeMother isimli projede yaşandı. BNB Chain tabanlı DogeMother’ın honeypot olduğu tespit edilince kripto para biriminin değeri yüzde 90’ın üzerinde değer kaybetti.

Geliştiricileri tarafından en dayanıklı kripto para birimi olarak piyasaya sunulan DogeMother’ın toplam arzının 1 milyon gibi bir rakamla son derece sınırlı tutulduğu görülüyor. Ancak yatırımcılara garanti ödüller vaat edilmesi ve bir kişinin Lambo satın alabileceği şeklindeki söylemlerle yatırımcı çeken projenin telegram kanalı kapatılmış durumda. Dolandırıcılar özellikle Shiba Inu ve Dogecoin gibi kripto para birimlerinin popülaritesinden yararlanmaya çalıştıkları görülüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ