Günümüzde 12 bin adedi aşan kripto para piyasası gerçeği ile karşı karşıyayız.

Günümüzde 12 bin adedi aşan kripto para piyasası gerçeği ile karşı karşıyayız. Kripto para olarak isimlendirme yapılmasının ana nedeni kriptografinin kullanılıyor olmasıdır.

Kriptografi kelimesine baktığımızda gizlilik, kimlik denetimi ve bütünlük gibi bilgi güvenliği anlamına gelen şeyleri sağlamak için çalışan matematik odaklı yöntemler bütünü olduğunu görüyoruz. Burada özellikle okunabilir durumdaki bir bilginin istenmeyen kişilerce okunmasına engel olacak bir durumun olduğunu görüyoruz.

Kripto para birimlerinde kriptografinin kullanılıyor olması elbette tesadüf değildir. Zira Kripto paralara baktığımızda ağın en yegane özelliğinin P2P yani peer to peer olmasıdır.

Eşten eşe anlamına gelen peer to peer sistemi   bir aracı olmadan çalışmaktadır. Kriptografinin kullanılıyor olması iki taraf arasında sağlıklı ve güvenli bir iletişimin sağlanması anlamına geliyor

Eşler arasında bir iletişim kurulduğunda yani sistemde yer alan iki kişi arasında bir transfer yapıldığında bu işleme müdahale edilmesi söz konusu olamaz. Kriptografi işte bu güvenliği sağlamaktadır.

Bireylerin son derece güvenilir olan bu sisteme yönelmesi de sistemin başarısını göstermektedir. Karmaşık ve zor gibi görünen bu sistemin uygulamasının kolay olduğu görülmektedir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ